Kirjeldus

Jordaania Hašimiidi Kuningriik on riik Lähis-Idas. Piirneb Iisraeli, Jordani Läänekaldaga, Süüria, Iraagi ja Saudi Araabiaga. Kuni 1946. aastani kandis riik nime Transjordaania. Jordaania alad on kuulunud Rooma, Bütsantsi (4. sajandist), Araabia Kalifaadi (630. aastast) ja Osmani impeeriumi (1517–1918) koosseisu. I maailmasõja lõpul tõrjuti türklased Suurbritannia toel Jordaania aladelt välja. 1920. aastal liideti Jordaania territoorium Suurbritannia hallatud Palestiina mandaatterritooriumi osaga. 1921. aastal eraldati sellest Transjordaania, mis sai iseseisvaks emiraadiks.1946. aastal loodi sõltumatu Transjordaania Hašimiidi Kuningriik. Aastast 1950 on Jordaania Hašimiidi Kuningriik. 1967. aastal kaotas riik sõjas Iisraeliga Jordani läänekalda, mille tagajärjel elab Jordaanias ligi 2 miljonit Palestiina põgenikku, see moodustab kolmandiku riigi rahvastikust. 1994 sõlmiti Iisraeliga rahuleping. Alates aastast 1955 on Jordaania ÜRO liige. Riigis on turvaline.

Reisijuhtideks on teoloog Arne Hiob ja giid Ludmilla Alver.

Lennukava:

1 TK1424    TLL-IST HK32X 18:40-23:20

2 TK 814     IST-AMM HK32  02:20-04:30

3 TK 817     AMM-IST HK32  11:00-13:40

4 TK1423   IST-TLL HK32  15:15-17:50

Äraantava pagasi kaal: kuni 30 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

REISIKAVA:

1. päev  Koguneme Tallinna Lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures kell 16.30. Lend Tallinn – Istanbul – Amman kell 18:40-04:30.

2. päev  Kell 04.30 saabumine Ammani lennuväljale, kus meid tervitab kohalik partnerfirma töötaja. Piiriületuse formaalsused. Kohalik buss viib meid hotelli Ammanis. Majutume hotelli MENA Tyche Hotel Amman**** Pärast väikest puhkust hommikusöök hotellis.

Tutvume seitsmel künkal asetseva Jordaania pealinna Ammani vaatamisväärsustega. Külastame Ammani kõrgeima künka otsa rajatud vana tsitadelliga, kust avaneb võrratu vaade vanalinnale. Näeme Omaijaadide paleed, külastame arheoloogiamuuseumi ning 6000 istekohaga Rooma amfiteatrit, mis on Ammani kõige silmapaistvam vanaaja mäletis.

Õhtupoolikul jalutame As-Salt’i linnakeses, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Linna peetakse Jordaania kõige vanemaks asustatud alaks. Jalutame mööda kitsaid tänavaid ja imetleme 19. sajandi arhitektuuri, sealhulgas Ottomani stiilis maju. Avastame kohalikke poode, kohvikuid ja tänavaturge, et kogeda selle linna elavat atmosfääri. Ööbime samas hotellis MENA Tyche Hotel Amman****  Õhtusöök hotellis.

3. päev  Amman – Umm Qais – Jerash – Amman.

Pärast hommikusööki sõidame Umm Qais’i (muistne Gadara). Umm Qais oli kunagi õitsev Dekapolise linn Gadara. Tänapäeval on kunagisest linnast alles muljetavaldavad varemed, sh 2 antiikteatrit. Tänu oma suurepärasele asukohale mäe otsas avaneb Umm Qais’ist  maaliline vaade Jordani orule ning kolmele riigile (Jordaania, Süüria ning Iisraeli ja Palestiina territooriumile). Samuti paistavad Golani kõrgendikud, Hermoni mägi ja 10 km kaugusel asuv Galilea järv.

Tagasiteel külastame Jerash’i (muistne Gerasa). Iidne Jerashi linn on pärast Petrat Jordaania üks populaarsemaid vaatamisväärsusi. Tegemist on Dekapolise kõige paremini säilinud linnaga, mida on nimetatud ka idamaade Pompeiks. Linn oli aastasadu liiva alla mattunud ning seda on järk-järgult alates 1920. aastatest päevavalgele toodud. Gerasa toob meieni pea täiuslikult säilinud antiikse linna oma teatri, sammastega allee, templite ja kirikutega.

Sõidame tagasi Ammani. Ööbimine MENA Tyche Hotel Amman**** Õhtusöök hotellis.

4. päev  Amman – Madaba – Nebo mägi – Betaania – Surnumeri

Hommikusöök hotellis. Sõidame Madaba linna, mis asub Jordaania kõige kristlikumas piirkonnas. Vaatleme kreeka-ortodoksi Püha Georgi kirikut, mille põrandal on hindamatu väärtusega mosaiikkaart, kus on kujutatud väga detailitruult 6. sajandi Palestiinat. Külastame mosaiigikooli töötuba, kus saame teada, kuidas valmivad hunnitud mosaiigid.

Edasi sõidame Nebo mäele, mis on Jordaania üks kuulsamaid pühapaiku. Just siin tegi Mooses oma uue ilmutuse rahvale teatavaks: „Me oleme jõudnud koju, meile igaveseks tõotatud maale!“  120-aastase Moosese süda rõõmustas, nähes enda ees laiuvat haljendavat ja viljakat Jordani orgu, kuid tema jaks oli otsas ja tema ülesanne täidetud. Mooses ei tõstnud ise kunagi oma jalga Tõotatud Maale. Ta olevat maetud Nebo mäele, kuid tema haua täpset asukohta ei teata. Üle 700 m kõrguselt mäelt avanevad maalilised vaated Surnumerele, Jordani jõele ning hästi on näha ka juuda hõimude esimene Kaananimaale rajatud oma linn – Jeeriko.

Järgmiseks sõidame Jordani jõe ääres asuvasse Betaaniasse, Jeesuse ristimispaika. Paik on tuntud nii Piiblist kui ka Bütsantsi ja keskaja tekstidest (sh Madaba mosaiikkaardilt).

Õhtuks jõuame Surnumere äärde. Järgnevaks kaheks ööks majutume hotelli Dead Sea Spa Hotel**** Õhtusöök hotellis.

5. päev   Hommikusöök hotellis. Vaba päev Spa-mõnude nautimiseks ja Surnumeres ujumiseks.  õhtusöök hotellis. Dead Sea Spa Hotel****

6. päev  Surnumeri – Kerak – Dana – Petra

Pärast hommikusööki alustame kõrbeteekonda lõunasse. Külastame võimsat ristisõdijate poolt 12. sajandil ehitatud hästisäilinud Kerak’i kindlust, mis oli strateegiline tugipunkt Egiptuse ja Süüria vahel kulgevatel iidsetel karavaniteedel.

Seejärel sõidame Dana looduskaitsealale. Tutvume kaitsealal asuva Ottomani-aegse armsa Dana külakesega, kust avanevad kaunid vaated all laiuvale orule. Jalutame mööda kitsaid tänavaid, tutvume kohaliku eluviisi ja käsitööga.

Jätkame teekonda Petrasse ning majutume hotelli  Petra Canyon Hotel****  Õhtusöök hotellis.

7. päev   Petra – Wadi Rum

Hommikusöök hotellis. Roosa kaljulinn Petra on maailma üks kuulsamaid arheoloogilisi paiku, kus muistse idamaa traditsioonid sulanduvad hellenistliku arhitektuuriga. Petra rajasid 6. sajandil eKr semiidi rahvas nabatealased. Enne muistsesse linna sisenemist läbime 1,2 km pikkuse kaljulõhe, mida nimetatakse Siqiks. Käigu lõpus avaneb võrratu vaade Aarete kambri (Al Khazna) fassaadile, mida peetakse linna kõige ilusamaks. Näeme ka teisi tähelepanuväärsed mälestusmärke: amfiteatrit, templeid, võlvitud väravaid, sammaskäike ning kaljuseintesse tahutud veetrasse. 2007. aastal nimetati Petra üheks seitsmest uueks maailmaimeks.

Õhtupoolikul sõidame Wadi Rum’i. See on liivakõrb, kust tuul on miljonite aastate jooksul pühkinud minema lahtise liiva ning jätnud paika kõvemast pinnasest mäemassiivid, mis nüüd sadade meetrite kõrgustena tekitavad Marsi pinnale sarnase punase maastiku. Üle ja ümber kaljutippude keerlevad sajad matka- ja ronimisrajad. Erakordse maastiku tõttu, mis meenutab kuumaastikku, nimetatakse Wadi Rumi ka Kuu oruks. Majutume kõrbelaagris Al Sultana Luxury Camp***** Beduiini õhtusöök traditsioonilises beduiinitelgis.

8. päev Wadi Rum – Džiibisafari – Kaamelisõit – Amman

Hommikusöök. Seejärel ootab meid paaritunnine džiibisafari, mille jooksul naudime erakordset loodusmaastikku kaljuste mägede ja punaka liivaga. Safari ajal jagavad beduiinid teavet kõrbes elamise, sealsete  taimede ja nende kasutamise kohta.

Järgmisena teeme kaamelisõidu  beduiinist giidi saatel, kes tutvustab meile ka kaamelite hingeelu. Imetleme kõrgeid liivakivikaljusid ja naudime kõrbevaikust.

Alustame sõitu Ammani. Majutume juba tuttavasse  MENA Tyche Hotel Amman**** 

9. päev   Amman – Ajloun (Seebitee ja Ajloun’i kindlus) – Folklooriõhtu.

Hommikusöök hotellis. Suundume  Ajlouni kaitsealale. Seebitee viib meid  läbi Ajlouni piirkonna maaliliste maastike. Külastame Seebimaja, et näha, kuidas kohalikud naised valmistavad oliiviõlist looduslikku seepi.

Seejärel külastame mäe otsas asuvat Ajlouni kindlust, mis on suurepärane näide ajubiidide militaararhitektuurist. Kindlusest avanevad võrratud vaated Jordani orule ja kõrbemaastikule.

Sõidame tagasi Ammanisse. Jordaania folklooriõhtu rikkaliku õhtusöögiga. Naudime Jordaania traditsioonilist muusikat ja tantsu ning kogeme kohalikku külalislahkust.

Ööbime hotellis MENA Tyche Hotel Amman**** 

10 päev Varane hommikusöök. Transfeer lennujaama. Lendame koju.

3 TK 817   AMM-IST HK32  11:00-13:40

4 TK1423   IST-TLL HK32  15:15-17:50

Tallinnasse jõuame kell 17:50

NB! Lendude ajad võivad muutuda!

Reisiprogrammi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest – ootamatu ilmamuutus, liiklusummikud jne. Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt lubatud kava järgi. Samas jätame endale õiguse teha muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel asjaoludel vajalik või vältimatu.

NB! Ekskursioonidel kõnnime palju, ka mööda konarlikke radu (näiteks munakiviteed vms)

Soovitame kanda mugavaid jalanõusid.

Hind sisaldab:

 • Lennupiletid Tallinn – Amman – Tallinn (hinna sees äraantav pagas 30 kg + käsipagas 8 kg)
 • Kohaliku giid-reisisaatja teenust kogu reisi vältel
 • Eestikeelne giiditeenus kogu reisi vältel
 • Jordaania viisa vormistamist
 • Majutust hotellis**** koos hommiku- ja õhtusöögiga
 • Bussitransporti kogu reisi vältel vastavalt programmile
 • Ühte pudelit mineraalvett bussis igal sõidupäeval
 • Kõikide muuseumide ja vaatamisväärsuste sissepääsutasusid vastavalt programmile
 • Džiibisafarit
 • Kaamelisõitu kõrbes
 • Dana ning Ajlouni looduskaitsealade külastus
 • Öhtusööki beduiinitelgis
 • Jordaania folklooriõhtu koos õhtusöögiga

Lisatasu eest:

 • Ühekohalise toa lisatasu 460.- €
 • Lõunasöögid kui on soovi.
 • Reisikindlustus
 • Jootraha ei ole arvestatud reisi hinna sisse. Jordaanias on kombeks anda teenindajatele ALATI jootraha (pakikandjatele hotellis, toateenindusele, teenindajatele restoranis). Jootraha jäetakse ka meie kohalikule giidile ja bussijuhile. Reisijuht kogub kohalikule giidile ja bussijuhile mõeldud jootraha (see on 35 € / reisija kohta) meie reisi lõpus kokku.
 • Joogid kõikide õhtusöökide juurde.

Tervisekindlustus (1 000 000 € kattega)

 • 0-6a 85,07 €
 • 7-18a 25,70 €
 • 19-29a 28,02 €
 • 30-69a 27,99 €
 • 70+ 50,44 €

Reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise osa 1 000 000 €  ja reisitõrge kuni 2000 €)

 • 0-6a 214,18 €
 • 7-18a 91,18 €
 • 19-29a 89,05 €
 • 30-69a 101,06 €
 • 70-79a 177,01 €
 • 80+ 247,04

*Kindlustuse hind võib muutuda. Reisitõrkega koos kindlustuse peab vormistama hiljemalt 5 päeva enne reisi!

RIIKI SISENEMISE TINGIMUSED

Eesti kodanik vajab Jordaaniasse reisimiseks viisat, mille saab piirilt. Viisa maksumus sisaldub reisipaketi hinnas. NB! Palume 1 kuu enne reisi edastada Tiit-Reisidele passi andmed, millega reisite Jordaaniasse (isikukood, passi number, välja andmise kuupäev, kehtivuse lõpu kuupäev).

TÄHELEPANUKS

Eestil puudub Jordaanias välisesindus ja seetõttu soovitame reisiinfo ja reisihoiatuse saamiseks tutvuda kohapeal olevate teiste Euroopa Liidu liikmesriikide reisiinfo ja reisihoiatustega.

Jordaania kohalikud seadused ja tavad lähtuvad islami traditsioonist. Külalisena riigis on soovitav järgida kohalikke tavasid, et vältida vääritimõistmist, eriti Ramadani ajal.

Jordaania reisiinfo http://www.visitjordan.com/

Konsulaarabi saab Eesti aukonsulaadist Ammanis või lähimast Euroopa Liidu liikmesriigi esindusest.

RAHA

Kohalik rahaühik on Jordaania Dinar, sümbol JD. Valuutat saab vahetada kohalikes pankades, valuutavahetuspunktides ja suuremates hotellides. Kurss 1 JD = 1,199 EUR

KREDIITKAARDID

Kaardiga saab maksta suuremates restoranides, hotellides, kaubamajades. Väiksemates poodides eelistatakse sularahas (kohalikus rahas) tasumist. Tänavakaubanduses saab hakkama vaid sularahaga.

RIIETUS

Jordaania on peamiselt moslemimaa. Mosleminaiste riietus katab nende käed, jalad ja juuksed. Turistidele ei ole selline riietus kohustuslik, kuid väga paljastav riietus ei ole sobilik. Väga konservatiivne riietusstiil (nii naistele kui meestele) on soovitatav eriti Ammani vanalinnas ning väljaspool linnu. Lühikesi pükse ei kanna kumbki sugupool, eriti oleksid need kohatud Ammanis. Topless päevitamine on keelatud, eelistatakse ühes tükis ujumistrikood. Kaheosalised päevitusriided on lubatud hotellide basseinide ääres.