Kirjeldus

Reisikirjeldus

Rooma – Igavene linn, läänekristluse keskus –  nende tiitlitega on ammusest  ajast püütud  tabada Itaalia pealinna ainulaadset olemust. Igaveseks Linnaks nimetatud Rooma ja tema kirikud jutustavad kristliku tsivilisatsiooni kujunemise ajalugu. Linnale annab erilise vaimsuse kultuuri, arhitektuuri ja kunsti sajandite pikkune kuhjumine ning säilimine tänapäevani.

Lennugraafik:

06. Apr    09:10 – 10:00 (0h50m)    Tallinn – Riia    Air Baltic    BT 312
06. Apr    11:30 – 13:35 (3h5m)    Riia – Rooma Fiumicino    Air Baltic    BT 633

12.Apr    18:35 – 22:35 (3h0m)    Rooma Fiumicino – Riia    Air Baltic    BT 634
12. Apr    23:15 – 00:05* (0h50m)    Riia – Tallinn    Air Baltic    BT 361

NB! Kõik lennuajad on kohaliku aja järgi. Lendude ajad võivad muutuda.

Pagasi info: äraantav pagas (üks kott kaaluga kuni 23 kg) on hinna sees + tasuta käsipagas kuni 8 kg.

Tähelepanu: kaasas peab olema kehtiv ID kaart (või pass) ja kindlustus – Euroopa Ravikindlustuskaart (väljastab Tervisekassa, tasuta) ja/või kindlustusfirma poliis. Soovitame osta kindlustuse koos reisitõrke riskiga, Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus.

Reisijuhtideks on teoloog Arne Hiob ja giid Ludmilla Alver

Ajakava

1. päev – 06.aprill. Koguneme Tallinna lennujaamas kell 7.00. Lend Tallinn – Riia – Rooma väljub kell 9.10. Kell 13.35 saabume Rooma lennujaama. Kohalik buss viib meid kesklinna hotelli. Majutume kesklinna hotelli  kuueks ööks.

Esmane tutvus Roomaga. Kui jõuame, külastame jalgsimatkal Cimitero di Campo Verano surnuaeda ja selle juures asuvat püha Laurentsiuse kirikut.

2. päev – 07.aprill.  Hommikusöök hotellis. Muistne Rooma: Linn seitsmel künkal. Teeme jalutuskäigu Rooma ajaloolisse keskusesse. Külastame kolmeosalist muuseumikompleksi: keisrite Flaviuste amfiteater Colosseum (mis on muutunud Rooma sümboliks), Forum Romanum (antiikse linna keskväljak, poliitilise ja ärielu keskus) ja Palatinuse küngas (Rooma vanim linnaosa ja antiikne rikaste elamurajoon).

Väljume muuseumitsoonist teise värava kaudu, külastades seal asuvat kirikut Santa Francesca Romana, kus on näha apostel Peetruse põlvejäljed kiviplaatides.

Lõunapaus. Rahvusmälestusmärk Vittorino.

Capitooliumi küngas, kus algselt oli kindlus. Sealt avaneb vaade külastatud paikadele ja linnale. Kindluse kohal asub Santa Maria in Aracoeli kirik, kus asub püha Helena haud. Kiriku juures asub frantsiskaanide keskus.

Jalgsimatk lõunapoolt Capitoliumi ja Palatinuse künkaid. Santa Maria in Cosmedin kirik ja nn Tõe suu (antiikne nägu, kelle suu haaravat legendi kohaselt kinni valetaja käest).   Tagasi hotelli. Metroosõit (Circo Massimo – Termini).

3. päev – 08.aprill.  Hommikusöök hotellis. Muistsest pealinnast kristlikuks metropoliks.

Santa Croce in Gerusalemme  ehk Püha Helena kirik – Torino surilina. Räägime katoliiklikest ikoonidest ja reliikviatest.

San Giovanni in Laterano basiilika. Rooma Toomkiriku asutas 4.saj alguses keiser Constantinus. Kirikut on korduvalt ümber ehitatud, säilitades siiski algse basiilikavormi.

Kiriku kõrval asuv Lateraani palee oli mõnda aega paavsti ametlikuks residentsiks.  Palee kõrval on Scala Santa (püha trepp). Teemaks on ka Maarjamaa, piiskop Albert ja Kaupo.

Edasi jalutuskäik Aventinuse künka suunas. Keiser Caracalla termid ehk spaa (a-st 212-216). Grandioosne ehitis, kus praegu peetakse kontserte.

Põgus vaatamine jalutuskäigul: Caius Cestiuse püramiid (a-st 12 eKr) ja Rooma linnavärav (Keiser Aurelianuse suuremad müürid ehitati a-l 270-275).

Metrooga kaks peatust (Piramide – Colosseo).

San Clemente kirik – Vana-Rooma elumajast ja Mithra templist ümberehitatud kirik. 12. saj basiilika alt avastati 4. saj pärinev kirik ja veel mitmeid antiikseid ehitisi. Mõlemad basiilikad on pühendatud Pühale Clemensile – neljandale paavstile. Sügavaimas kihis on Mithra tempel. Müstiline Mithra oli  Pärsia  päritolu jumalus, kelle kultus levis Roomagi.

San Pietro in Vincoli kirik. Selles asub Michelangelo kuulus skulptuur „Mooses”.

4. päev – 09.aprill.  Hommikusöök hotellis. Varakristlik Rooma.

Buss viib meid esmalt ekskursioonile Domitilla (vm) katakombidesse, mis olid varakristlaste matuse- ja palvepaigaks. Vulkaanilisse tuffi raiutud maa-alustesse käikudesse maeti mitmeid pühakuid ja paavste.

San Paolo fuori le Mura kirik on Püha Pauluse matmispaik. Neljandast sajandist pärineva kiriku rekonstruktsioon, kuna 1823 põles originaal maha.

Siirdume ülejõele, mis kannab nimetust Trastevere.

Santa Maria in Trastevere, ainus romaani kirik Roomas. See Maarjale pühendatud kirik rajati 3. saj. ja asub tõenäoliselt selles paigas, kus peeti esimesi kristlikke jumalateenistusi Roomas. Vaatleme ülejõe tüüpiliselt itaaliapärast olustikku.

Lõunapaus tolles itaaliapärases nn boheemlaste linnaosas.

Buss viib edasi Galleria Borghese muuseumisse vanema linna põhjaosas. Kui aega üle jääb, võib väisata suhtelises läheduses olevat Rooma ainsat renessansistiilis kirikut Santa Maria del Popolo. Kiriku juures asuvas augustiinlaste kloostris peatus 1510. aasta. Martin Luther.

Buss viib tagasi hotelli.

5. päev – 10.aprill. Hommikusöök hotellis. Apostel Peetrus ja Vatikan.

Vatikani linnriik, katoliikluse pealinn on maailma väikseim riik. Kõrgete müüride taga on 43 ha maa-ala. Siin suri märtrisurma apostel Peetrus ning sellest sai paavstide residentsi asukoht. Alustame ringkäiguga turistidest tulvil Vatikani muuseumis. Siin avaneb külastaja ees üks maailma rikkamaid ja kõrgetasemelisemaid kunstikogusid. Michelangelo maalitud Sixtuse kabeli lagi ja altarimaal, Raffaeli stanzza’d ja antiikskulptuurid on üks osa sellest.

Püha Peetruse katedraal on külastatuim maailmas, lummates oma suursugususega igaüht, kes kirikut külastab. Sama võimas on ka Gianlorenzo Bernini projekteeritud kirikuesine väljak. Kiriku kuplist alla saab nautida lummavat vaadet linnale. Kiriku all asub Peetruse haud.

Lõunapaus pärast kiriku külastamist sobival hetkel.

Kes soovib, võib vaadata ka jõe äärde jäävat Inglisilda ja Inglikindlust. Viimane on endine Hadrianuse mausoleum, mis ehitati ümber ja paavstid kasutasid seda kindlusena.

Tagasi hotelli.

6. päev – 11.aprill.  Hommikusöök hotellis. Rooma keskaeg.

Palju põgusalt vaadatavaid nauditavaid paiku. Hispaania trepp ja Trevi purskkaev.

Pantheon – kõigi jumalate tempel. See on kõige omapärasem ja paremini säilinud Vana-Rooma ehitus, suurim kuppel 1700 a vana, selle avaus on hoone ainus valgusallikas. Siia on maetud  renessansiaja kunstnik Raffael, helilooja Corelli ja mitmed Itaalia kuningad.

Santa Maria sopra Minerva on ainus gooti kirik Roomas. Ehitatud 13. sajandil Minerva templi varemetele, oli ta dominiiklaste keskus. Kirikus on suurepärane kunsti ja skulptuurikogu. Michelangelo „Ülestõusnud Kristus“, Siena Katariina ja Fra Angelico hauad.

Vaatame põgusalt. Piazza Navona – väljak endise hipodroomi kohal. Väljak Campo de Fiori („lillede põld“) ja Giordano Bruno kuju. Piazza Farnese ja püha Birgitta maja.

Il Gesu ehk Jeesuse kirik. Ehitatud 1568-1584 jesuiitide peakirikuks, esimene barokk-kirik (ja -ehitis) maailmas. Siin asub Ignatius Loyola haud. Kiriku juures on jesuiitide keskus.

Lõunapaus. Jalgsimatk kodu suunas.

Santa Pudenziana kirik. Seal asub antiikaja kuulsamaid mosaiike, kus on kujutatud Rooma aegset Jeruusalemma koos Kristuse ja apostlitega.

Santa Prassede kirik – ainus bütsantsiaegne ehitis, katoliiklik Maarja-austuse paik. Kiriku rajas paavst Paschalis II 9. saj. Seda kaunistasid parimad Bütsantsi kunstnikud sädelevate mosaiikidega, kõige uhkematega Roomas. Veelgi armsam on Zeno kabel ja juveelilaeka sarnane mausoleum.

Santa Maria Maggiore – Maarja katedraal. Segu erinevatest arhitektuuristiilidest alates varakristlikust ja lõpetades hilisbarokiga. Kassettlagi on  renessanss-stiilis, fassaadid, kuplid ja kabelid  baroksed. Kirik on kuulus oma imekaunite mosaiikide poolest.

7. päev – 12.aprill. Hommikusöök hotellis. Vaba aeg – valikkäigud.

Käimata jäänud kohad, lemmikpaigad.

Hommikul (enne kella 11) anname oma kohvrid hoiuruumi. Kell 15 võtame kohvrid ja buss viib meid lennujaama. Lend Rooma – Riia – Tallinn väljub kell 18.35.

Tallinnasse jõuame kell 00.05 (13. aprillil).

Hind sisaldab:

 • Lennupiletit
 • Majutust 3***hotellis  kuueks ööks koos hommikusöökidega
 • Reisijuhtide teenuseid
 • Bussitransfeeri lennujaam – hotell – lennujaam
 • 10 ühistranspordi piletit

Lisatasu eest:

 • Muuseumide ja sissepääsude piletid
 • Ühekohaline tuba hotellis – 450 €
 • Tervise- või reisitõrkega kindlustus (Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus)
 • Õhtusöögid

Hinnad:

Reisipaketi hind: 1650 EUR
Ühekohalise toa lisatasu: 450.- €

Lisatasu eest on võimalik tellida:

Muuseumide külastamise pakett: Vatikani muuseumi (sh Sixtuse kabeli) Katakombid, Prassede kirik, Colosseum, Forum, Palatinum, Santa Croce reliikviad, Pantheon :  140 € täiskasvanud/ 70 € lapsed kuni 18a.

 NB! Roomas kehtib City Tax (e. linna turismimaks) – iga turist peab hotellis ise tasuma vastavalt hotelli kategooriale:
4 € / inimene / 1 öö / 3*** hotellis

Tervisekindlustus (6 päeva):

 • 0-6a 27,95 €
 • 7-18a 8,44 €
 • 19-29a 9,21 €
 • 30-69a 9,20 €
 • 70-79a 16,57 €
 • 80+a 16,57 €

VÕI

Reisitõrke- ja tervisekindlustus (6 päeva):

 • 0-6a 108,74 €
 • 7-18a 45,69 €
 • 19-29a 41,58 €
 • 30-69a 50,22 €
 • 70-79a 94,68 €
 • 80+a 142,22  €

*Kindlustuse hind võib muutuda!

Riiki sisenemise tingimused: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/itaalia/