Kirjeldus

Reisikirjeldus

Rooma – Igavene Linn, läänekristluse keskus – nende tiitlitega on ammusest ajast püütud tabada Itaalia pealinna ainulaadset olemust. Igaveseks Linnaks nimetatud Rooma ja tema kirikud jutustavad kristliku tsivilisatsiooni kujunemise ajalugu. Linnale annab erilise vaimsuse kultuuri, arhitektuuri ja kunsti sajanditepikkune kuhjumine ning säilimine tänapäevani. Muistne Rooma, antiikne keisririik, keskaegne paavstlus, uusaegne Itaalia mõjutab meid oma vaimse pärandiga – koos suure hulga kirikute, kultuuri- ja kunstimälestistega kõigist aegadest. 

Lennugraafik:

12. mai    09:10 – 10:00    Tallinn – Riia    Air Baltic    BT 312
12. mai    11:30 – 13:35    Riia – Rooma Fiumicino    Air Baltic    BT 633

17. mai    14:20 – 18:20    Rooma Fiumicino – Riia    Air Baltic    BT 634
17. mai    20:05 – 20:55    Riia – Tallinn    Air Baltic    BT 317

NB! Kõik lennuajad on kohaliku aja järgi. Lendude ajad võivad muutuda.

Pagasi info: äraantav pagas (üks kott kaaluga kuni 23 kg) on hinna sees + tasuta käsipagas kuni 8 kg.

Tähelepanu: kaasas peab olema kehtiv ID kaart (või pass) ja kindlustus – Euroopa Ravikindlustuskaart (väljastab Tervisekassa, tasuta) ja/või kindlustusfirma poliis. Soovitame osta kindlustuse koos reisitõrke riskiga, Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus.

Reisijuhtideks on teoloog Arne Hiob ja giid Ludmilla Alver

Ajakava

1. päev – 12.mai. Koguneme Tallinna lennujaamas kell 07.10  Lend Tallinn – Riia – Rooma. Saabume Rooma lennujaama. Kohalik buss ootab meid lennujaamas.

Majutume kesklinna hotelli  viieks ööks.  https://www.hotelmadisonroma.com/

Õhtusöök. Tutvus õhtuse Roomaga.

2. päev – 13.mai. Hommikusöök hotellis. Muistne Rooma: Linn seitsmel künkal. Teeme jalutuskäigu Rooma ajaloolisse keskusesse.

Külastame kolmeosalist muuseumikompleksi: keisrite Flaviuste amfiteater Colosseum (mis on muutunud Rooma sümboliks), Forum Romanum (antiikse linna keskväljak, poliitilise ja ärielu keskus) ja Palatinuse küngas (Rooma vanim linnaosa ja antiikne rikaste elamurajoon).

Väljume muuseumitsoonist teise värava kaudu, külastades seal asuvat kirikut Santa Francesca Romana, kus on näha apostel Peetruse põlvejäljed kiviplaatides.

Lõunapaus Veneetsia väljakul, rahvusmälestusmärk Vittorino.

Capitooliumi küngas, kus algselt oli kindlus. Sealt avaneb vaade külastatud paikadele ja linnale. Kindluse kohal asub Santa Maria in Aracoeli kirik.

San Clemente kirik – Vana-Rooma elumajast ja Mithra templist ümberehitatud kirik. 12. saj basiilika alt avastati 4. saj pärinev kirik ja veel mitmeid antiikseid ehitisi. Mõlemad basiilikad on pühendatud Pühale Clemensile – neljandale paavstile. Sügavaimas kihis on Mithra tempel. Müstiline Mithra oli  Pärsia  päritolu jumalus, kelle kultus levis Roomagi.

Kui jõuame, siis on külastusobjektiks ka San Pietro in Vincoli kirik. Selles asub Michelangelo kuulus skulptuur „Mooses”.  Tagasi hotelli. Õhtusöök.

3. päev – 14.mai.  Hommikusöök hotellis. Varakristlik Rooma.

Kohalik buss viib meid esmalt ekskursioonile Domitilla (vm) katakombidesse, mis olid varakristlaste palve- ja varjupaigaks. Vulkaanilisse tuffi raiutud maa-alustesse käikudesse maeti mitmeid pühakuid ja paavste.

San Paolo fuori le Mura kirik on Püha Pauluse matmispaik. Neljandast sajandist pärineva kiriku rekonstruktsioon, kuna 1823 põles originaal maha.

Siirdume ülejõele, mis kannab nimetust Trastevere.

Lõunapaus tolles itaaliapärases nn boheemlaste linnaosas.

Santa Maria in Trastevere, ainus romaani kirik Roomas. See Maarjale pühendatud kirik rajati 3. saj. ja asub tõenäoliselt selles paigas, kus peeti esimesi kristlikke jumalateenistusi Roomas. Vaatleme ülejõe tüüpiliselt itaaliapärast olustikku.

Kui jõuame, siis külastame muusikute kaitsepühaku Santa Cecilia kirikut (seal on ka Stefano Maderno skulptuur a-st 1600).

Buss viib tagasi hotelli. Õhtusöök.

4. päev – 15.mai.  Hommikusöök hotellis. Kristlik Rooma.

Santa Croce in Gerusalemme  ehk Püha Helena kirik – Torino surilina. Räägime katoliiklikest ikoonidest ja reliikviatest.

San Giovanni in Laterano basiilika. Rooma Toomkiriku asutas 4.saj alguses keiser Constantinus. Kirikut on korduvalt ümber ehitatud, säilitades siiski algse basiilikavormi. Kõrvalasuv Lateraani palee oli mõnda aega paavsti ametlikuks residentsiks.

Palee kõrval on Scala Santa (püha trepp). Teemaks on nüüd ka Maarjamaa, piiskop Albert ja Kaupo jne.

Lõunapaus Santa Maria Maggiore väljakul.

Santa Prassede kirik – ainus bütsantsiaegne ehitis, katoliiklik Maarja-austuse paik. Kiriku rajas paavst Paschalis II 9. saj. Seda kaunistasid parimad Bütsantsi kunstnikud sädelevate mosaiikidega, kõige uhkematega Roomas. Veelgi armsam on Zeno kabel ja juveelilaeka sarnane mausoleum.

Santa Maria Maggiore – Maarja katedraal. Segu erinevatest arhitektuuristiilidest alates varakristlikust ja lõpetades hilisbarokiga. Kassettlagi on  renessanss-stiilis, fassaadid, kuplid ja kabelid  baroksed. Kirik on kuulus oma imekaunite mosaiikide poolest.

Kui jõuame, siis on külastusobjektiks ka Santa Pudenziana kirik. Seal asub antiikaja kuulsamaid mosaiike, kus on kujutatud Rooma aegset Jeruusalemma koos Kristuse ja apostlitega.

Tagasi hotelli. Õhtusöök.

5. päev – 16.mai. Hommikusöök hotellis. Apostel Peetrus ja Vatikan. Rooma keskaeg.

Vatikani linnriik, katoliikluse pealinn on maailma väikseim riik. Kõrgete müüride taga on 43 ha maa-ala. Siin suri märtrisurma apostel Peetrus ning sellest sai paavstide residentsi asukoht.

Püha Peetruse katedraal on külastatuim maailmas, lummates oma suursugususe ja võimsusega iga külastajat. Sama võimas on ka Gianlorenzo Bernini projekteeritud kirikuesine väljak. Kiriku kuplist avaneb lummav vaade linnale. Kiriku all asub Peetruse haud.

Lõunapaus ja -söök. Vatikanist üle jõe siirdudes vaatame Inglisilda ja Inglikindlust. Viimane on endine Hadrianuse mausoleum, mis ehitati ümber ja paavstid kasutasid seda kindlusena.

Rooma keskaegses linnaosas on põgusalt vaadata palju: Piazza Farnese, Hispaania trepp, Piazza Navona, Trevi purskkaev jne.

Pantheon – kõigi jumalate tempel. See on kõige omapärasem ja paremini säilinud Vana-Rooma ehitus, suurim kuppel 1700 a vana, selle avaus on hoone ainus valgusallikas. Siia on maetud  renessansiaja kunstnik Raffael, helilooja Corelli ja mitmed Itaalia kuningad.

Santa Maria sopra Minerva on ainus gooti kirik Roomas. Ehitatud 13 saj Minerva templi varemetele, oli ta dominiiklaste keskus. Kirikus on suurepärane kunsti ja skulptuurikogu. Michelangelo „Ülestõusnud Kristus“, Siena Katariina ja Fra Angelico hauad.

Il Gesu ehk Jeesuse kirik. Ehitatud 1568-1584 jesuiitide peakirikuks, esimene barokk-kirik (ja -ehitis) maailmas. Siin asub Ignatius Loyola haud.

Tagasi hotelli.  Õhtusöök.

6. päev – 17.mai.  Hommikusöök hotellis. Vaba aeg

Või, käimata jäänud kohad, lemmikpaigad. Nende seas katoliku missa külastamine mõnes kirikus (nt Santa Maria Maggiore). Jne.

Kell 12.00 pakime oma kohvrid bussi ja sõidame lennujaama. Lend Rooma – Riia – Tallinn.

Hind sisaldab:

 • Lennupiletit
 • Majutust 3***hotellis  viieks ööks koos hommikusöökidega
 • Reisijuhtide teenuseid
 • Bussitransfeeri lennujaam – hotell – lennujaam
 • 10 ühistranspordi piletit

Lisatasu eest:

 • Muuseumide ja sissepääsude piletid
 • Ühekohaline tuba hotellis – 350 €
 • Tervise- või reisitõrkega kindlustus (Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus)
 • Õhtusöögid

Hinnad:

Reisipaketi hind: 1150 EUR
Ühekohalise toa lisatasu: 350.- €

Lisatasu eest on võimalik tellida:

5 õhtusööki hotellis: hind 170 €

Muuseumide külastamise pakett (Katakombid, Prassede kirik, Colosseum, Forum, Palatinum, Santa Croce reliikviad):  110 € täiskasvanud/ 70 € lapsed kuni 18a.

NB! Vatikani muuseumi (sh Sixtuse kabeli) külastus ei mahtunud reisiprogrammi, kuid seda saab külastada individuaalselt (näiteks 5. päeval pärast meie ühist Vatikanis käiku). Sel juhul jäädakse ilma mõnest osast meie reisiprogrammis. Kahjuks ei võimaldanud lendude ajagraafik sel korral muid lahendusi. Pileti saab ette osta ise või meie reisibüroo kaudu. 

NB! Roomas kehtib City Tax (e. linna turismimaks) – iga turist peab hotellis ise tasuma vastavalt hotelli kategooriale:
4 € / inimene / 1 öö / 3*** hotellis

Tervisekindlustus (6 päeva):

 • 0-6a 27,95 €
 • 7-18a 8,44 €
 • 19-29a 9,21 €
 • 30-69a 9,20 €
 • 70-79a 16,57 €
 • 80+a 16,57 €

VÕI

Reisitõrke- ja tervisekindlustus (6 päeva):

 • 0-6a 108,74 €
 • 7-18a 45,69 €
 • 19-29a 41,58 €
 • 30-69a 50,22 €
 • 70-79a 94,68 €
 • 80+a 142,22  €

*Kindlustuse hind võib muutuda!

Riiki sisenemise tingimused: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/itaalia/