Kirjeldus

Baltimaad pannakse alatihti ühte punti, aga tegelikult erineb Leedu oma põhjapoolsetest naabritest tunduvalt. Kui Läti ja Eesti vaevlesid võõrvallutajate orjuses, siis Leedu rajas tugeva iseseisva riigi, mis hiilgeajal laius Läänemerest Musta mereni. Kui Lätis ja Eestis on rohkesti baltisakslaste ja vene valitsejate rajatud losse ja mõisasid, siis  Leedumaa on täis oma valitsejate suursuguseid losse. Tutvume nendest uhkematega. 

Reisikava

1. päev – Kell 07:00 väljasõit Tallinnast Vene kultuurikeskuse eest (Mere pst. 5). Kell 08:30 peatus Pärnus reisijate pealevõtmiseks (hotell Pärnu ees). Sõidu ajal räägime Läti-ja Leedumaa aja- ning kultuuriloost, ka üht-teist sellest, mis teel huvitavat. Kohvipeatuse teeme Ikla Kantiinis ja lõunapausi Riia Lidos. Edasi sõidame Kuramaa (Kurzeme) hertsogite suveresidentsi Bauska lähedal. Külastame muinasjutuliselt kaunist Rundale lossi, Läti ja Euroopa rokokoo ja barokkstiili elegantsemaid näiteid, mis valmis 1736 – 1768 itaalia arhitekti F. B. Rastrelli projekti järgi. Lossi lõunapoolel laiuvas osas on Rastrelli kujundanud esinduslik roosiaed, mis peegeldab roosiaretuse ajalugu Euroopas 18. sajandist tänaseni. Rastrelli loodud lossi pargis on keerulise kujundusega allee, kõrvalallee, pergola ja bosketilabürint. Aeda täiendatakse iga aasta uute ehitistega – lehtlad, basseinid, purskkaevud, dekoratiivsed lõvid, roheline teater jne.  Majutume  hotelli Rija Bauska.

2. päev  Hommikusöök hotellis. Sõidame Birziaisse. Biržai loss rajati aastal 1586 ja sellest sai üks Radzwillide dünastia residentse. Bastionidega lossi rajamisel võeti eeskuju Itaalia kindlusarhitektuurist. See oli Leedu Suurvürstiriigi kõige võimsam ja tähtsam kindlus. 1989.aastast on kindluses Biržai Muuseum “Sėla”. Keldrikorrusel on restoran. Muuseumis on 17.-18. sajandi sõjakunsti väljapanek, eelajaloo, etnograafia, religiooni, krahv Radziwiłłi elukäigu ja nõukogude okupatsiooni näitused. See on hämmastav koht, kus Radzwillide suguvõsa valitses 350 aastat. Loss on suurpäraselt renoveeritud. Siin on ka mõnus õllepruulikoda, mis meeldib paljudele turistidele.

Õhtupoolikul külastame Rokiškise mõisa, mida valitses alates 18. sajandi lõpust mitu põlvkonda Tyzenhauzeneid  ja Pšezdzieck’. Mõis oli kuulus oma kultuuri- ja akdeemilise tegevuse ning kunstide toetamise poolest. Mõisas olid suured kunsti- ja muusikariistade kogud. Nüüd on lossis Roskiškise Muuseum, kus tutvustatakse piirkonna kultuuri ja ajalugu: arheoloogilisi leide, vanu raamatuid, dokumente, trükiseid, numismaatikat, fotosid ning mõisa kunsti- ning tarbekunstikogu.  Ööbima sõidame  Panevezisesse (võimalus külastada hotelli spa-d, ujumisriided kaasa) – Romantic Hotel  

3. päev Hommikusöök hotellis. Sõidame Pakruojo Dvarasse, mis asub Kruoja jõe kaldal. Mõisa mainiti esimest korda aastal 1531. Esimeseks omanikuks oli M. Vakavicius. Hiljem kuulus mõis Martinaviciustele, Koleckistele, Juškeviciustele, Zabielodele, Burbadele ja Münsteritele. Aastatel 1780–1940 kuulus mõis von der Roppidele. Mõis oli suur, XVII–XIX sajandil kuulus sellele üle 30 tuhande hektari maad. Pärast maareformi 1922. aastal kahanesid mõisa valdused 300 hektarini. 1940. aastal mõis natsionaliseeriti, sealne kunstikogu viidi Kaunase ja Šiauliai muuseumidesse. Mõis on hästi renoveeritud. Mõisa territooriumil on palju vaadata. Enamik kompleksist valmis XVIII sajandi lõpus – XIX sajandi alguses. Mõis jagunes neljaks osaks: kaks tootmiskompleksi, tööstuspiirkond ja esindushooned. Mõisakompleksi pindala on 48,2 hektarit ja see on suurim säilinud mõisakompleks Leedus. Tänapäeval on säilinud 34 hoonet ja 15 hektari suurune park. Siin on kaks restorani, poed, õllekoda kus saab tellida degustatsiooni, viinaköök kus saab mekkida nastoikasid ja nalivkasid, parfüümide labor, karistuste muuseum, villatöötlemise manufaktuur, võrratu lillederohke park jne. Siin on, mida vaadata – peab ise kohale tulema ja oma silmaga kaema. Ööbime samas mõisas Hotellis Miller’s house. 

Samal ajal toimub Pakruojo Dvarase mõisa pargis lillefestival, mille puhuks istutatakse üle 2 miljoni lilletaime. Kõike seda ilu saab pargis jalutades imetleda. 

4 päev   Hommikusöök hotellis. Suundume koduteele. Teeme peatuse Riias, sööme lõunat ja jätkame koduteed. Tallinnasse jõuame õhtuks.

Hind:

 • koht 2-in toas: 360.- €
 • ühekohalise toa lisatasu: 120.- €

Hinna sees:

 • bussisõit 4 päeva
 • ekskursioonid
 • majutus hotellis
 • hommikusöök hotellis
 • Rundale lossi ja aia sissepääs
 • Birziai lossi külastus
 • Rokiškise mõisa külastus
 • Pakruojo mõisa külastus

Lisatasu eest

 • õlle degusteerimine koos suupistetega Pakruojo mõisa pruulikojas  18.- €
 • 3 õhtusööki  60- €
 • tervise- või reisikindlustus, Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus

tervisekindlustus  (kattega 100 000 €)

8,99 EUR 0-6 aastastele
2,72 EUR 7-18 aastastele
2,96 EUR 19-29 aastastele
2,96 EUR 30-69 aastastele
5,33 EUR 70-79 aastastele
5,33 EUR 80+ aastastele

VÕI reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise kate 100 000 €, reisitõrge kuni 400 €)  
26,25 EUR 0-6 aaststele
11,20 EUR 7-18 aastastele
10,70 EUR 19-29 aastastele
12,39 EUR 30-69 aastastele
22,18 EUR 70-79 aastastele
31,81 EUR 80+ aastastele

Kindlustuse hinnad võivad muutuda!

Reisile võtan kaasa:

*Kehtiva reisidokumendi – ID-kaardi või passi

*Kindlustuse – Euroopa Ravikindlustuskaardi (väljastab Eesti Tervisekassa) ja/või kindlustusfirma poliisi.

Riiki sisenemise infot saab jälgida välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt: Leedu;   Läti