Kirjeldus

Ida-Läti: Latgale ja Vidzeme.

Vidzeme on justkui loodud ekstreemsete seikluste ihalejatele, loodusesõpradele, kunsti ja elu nautijatele! Uuri välja, miks.

Latgale piirkond erineb aga oluliselt ülejäänud Lätist, sest on sajandeid olnud kõigepealt omaette riik ning seejärel pikka aega Poolale kuulunud. Latgales on oma keel, kultuur, pikk ajalugu, traditsioonid. Vähetähtis pole ka fakt, et Ida-Läti on katoliiklik piirkond.

3-päevase reisi jooksul saab mitmekesise programmi abil nii Vidzeme kui Latgale kohta palju huvitavat teada. Lisaks rikkalikule kultuuriprogrammile saame osa ka meie lõunanaabrite maitsvast kokakunstist.

Giid: Ludmilla Alver

Ajakava

1. päev Kell 06.00 väljasõit Tallinnast Vene kultuurikeskuse eest (Mere pst. 5). Kell 08.30 peatus reisijate pealevõtmiseks Tartus Lõunakeskuse parklas.

Lätis teeme esimese peatuse Rubene kiriku juures. Just selles kirikus asus aastal 1208 tööle Läti Henrikuna tuntud preester, kelle Liivimaa kroonika on ainuke nii üksikasjalik ajalooallikas muistsete eestlaste vabadusvõitluse kohta.

Seejärel tutvume ainulaadse Ungurmuiža puitmõisaga. Barokkstiilis mõisahoone on ainus säilinud 18. sajandi puitarhitektuurimälestis Lätis. Aastail 1750 – 1762 kaunistati hoone seinad imeliste seinamaalingutega, mida eksperdid on järjepanu restaureerinud.

Lõunasöök Ungurmuiža restoranis.

Järgmisena läheme külla Madona linnakese ilmselt kõige kuulsamale elanikule keraamikameister Jānis Seiksts’ile, kes on kauneid esemeid loonud juba 50 aastat! Kunstnik kasutab oma töös vaid vanu töövõtteid ja tehnoloogiaid ning puuküttega keraamikaahju. Teeme ringkäigu keraamikakojas ja kaunis iluaias. Võimalus osta keraamiku põnevaid tooteid. Ööbime Läti talvepealinnas Madonas. Õhtusöök hotellis.

2. päev – Hommikusöök hotellis. Külastame kõigis vikerkaarevärvides sillerdavat Līvāni klaasivabrikumuuseumit, mis on ainus omataoline Baltimaades. Līvāni klaasivabrik töötas aastatel 1887 – 2008. Vabriku klaasimeistrite tööd olid kuulsad nii endises Nõukogude Liidus kui mujalgi maailmas. Muuseumis on võimalik näha Līvāni klaasitehase 121-aastase ajaloo jooksul valminud kõikide toodete näidiseid. Kollektsioonis on umbes 4000 unikaalset klaasist kunstiteost – alates lihtsa vormiga pudelitest kuni disainiliselt keeruliste meistriteosteni.

Järgmisena teeme tutvust muinasjutulise Preiļi nukumuuseumiga. Muuseumi asutaja on teatrikunstnik Jelena Mihhailova, kes on loonud muuseumi tarbeks umbes 150 väga eripalgelist nukku. Rohkem pole muuseumist mõtet rääkida, sest seda lihtsalt peab oma silmaga nägema!

Lõunasöögi sööme Aglona leivamuuseumis, kus meid võõrustab latgalite rahvarõivais särtsakas muuseumi perenaine. Maitseme rukkileiba ja kuulame leivaga seotud vanasõnu, uskumusi ja tavasid. Rikkalikus lõunasöögilauas saame maitsta latgalite traditsioonilisi roogasid.

Pärast lõunasööki tutvume Aglona basiilikaga. Aglona on Läti tähtsaim katoliku usu vaimne keskus ja maailma mastaabis pühapaik, kuhu igal aastal neitsi Maarja taevaminemispühal, 15. augustil saabub kuni 100 000 palverändurit kogu Ida Euroopast. Maaliline järvedega ümbritsetud Aglona basiilika on üks kõige muljetavaldavamaid kirikud Baltikumis. Näeme ka Neitsi Maarja imettegevat ikooni. Rahvajuttudes räägitakse sellega seoses mitmeid imelugusid.

Seejärel külastame Aglona lähedal asuvat Kristus-Kuninga mäge. See on omapärane skulptuuride kompleks, mida kaunistavad dekoratiivtaimede aiad ja kunsttiigid. Tohutud ühepuukujud on raiutud vanadest tammetüvedest.

Õhtuks jõuame Ludza linnakesse, mida peetakse Läti vanimaks. Päeva lõpetame põgusa jalutuskäiguga Ludza südalinnas. Ööbime Ludza kesklinna hotellis. Õhtusöök hotellis.

3. päev – Hommikusöök hotellis. Alustame oma päeva parvesõiduga Ludza järvel. Sõidu teevad kaasa ka latgali muusikud: kuuleme latgalite rahvalaule ja viise.

Seejärel külastame Ludza käsitöökeskust. Keskus esindab enam kui 100 latgali käsitöölist. Kohalik giid tutvustab kaasahaaravalt nii latgalite ajalugu, traditsioone kui kombeid. Võimalus osta kohalikku käsitööd.

Ennelõunal suundume Gulbene linnakesse, kust kell 13 alustame teekonda kitsarööpmelisel raudteel Alūksnesse. Kitsarööpmeline raudtee ehitati Gulbene ja Alūksne vahele 1903. aastal. 33 km pikkusel lõigul teeb rong iga päev kaks reisi kummaski suunas vastavalt sõidugraafikule.

Regulaarseks reisijateveoks kasutatakse diiselvedureid, kuid turismihooajal kurseerib kahel korral kuus rong 1951. aastal ehitatud auruveduriga.

Lõunasöök rongisõidu ajal.

Pärastlõunal tutvume Läti kõige kõrgemal asuva linna Alūksnega. Rohelusse uppuva linna vapil on kujutatud Piiblit, mille peal on aastaarv 1689. Just selleks aastaks jõudis Alūksne pastor Johann Ernst Glück tõlkida Piibli läti keelde. Alūksnes külastame väikest eravalduses olevat loodusmuuseumi, mille kõige põnevamateks eksponaatideks on fluorestseeruvad kivimid, mis ultraviolettvalguse käes löövad sõna otseses mõttes erinevates värvitoonides sillerdama.

Algab koduteekond Tartu – Tallinn.

Hind sisaldab:

 • bussisõit
 • giiditeenus terve reisi vältel
 • 7 söögikorda (2, hommiku-, 3 lõuna- ja 2 õhtusööki)
 • 2 ööbimist *** hotellis
 • kõikide vaatamisväärsuste sissepääsutasud
 • kohalike giidide teenused (Ungurmuiža, Līvāni klaasivabrikumuuseum, Aglona basiilika,Ludza käsitöökeskus, Alūksne loodusmuuseum)
 • rongisõit kitsarööpmelisel raudteel
 • parvesõit koos Latgale muusikutega Ludza järvel.

Lisatasu eest:

 • Kindlustus
 • Ühekohaline tuba hotellides

Hinnad:

 • Koht 2-in toas 380.00 EUR
 • laps 6-11 lisavoodil 205.00 EUR
 • Ühese toa lisatasu 90.00 EUR

Võtan reisile kaasa:

*Kehtiva reisidokumendi – ID-kaardi või passi

*Kindlustuse – Euroopa Ravikindlustuskaardi (väljastab eesti Haigekassa) ja/või kindlustusfirma poliisi. Tiit-reiside partner on Salva Kindlustus.

Tervisekindlustus (kate 100 000 Eur)

8,99 EUR 0-6 aastastele
2,72 EUR 7-18 aastastele
2,96 EUR 19-29 aastastele
2,96 EUR 30-69 aastastele
5,33 EUR 70-79 aastastele
5,33 EUR üle 80 aastastele

VÕI reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise kate 100 000 Eur, reisitõrke kuni 400 Eur)
23,87 EUR 0-6 aaststele
10,19 EUR 7-18 aastastele
9,88 EUR 19-29 aastastele
11,29 EUR 30-69 aastastele
19,90 EUR 70-79 aastastele
28,04 EUR üle 80 aastastele

Kindlustuse hinnad võivad muutuda.

Covid-19 riiki sisenemise infot saab jälgida välisministeeriumi Reisi Targalt lehelt

Pildid: Mart Mõniste kogust