Kirjeldus

Lennugraafik:

20. august    13:50 – 15:20    Tallinn – Frankfurt    Lufthansa    LH 881
20. august    16:05 – 18:15    Frankfurt – Bilbao    Lufthansa    LH1144

26. august    06:40 – 08:50    Bilbao – Frankfurt    Lufthansa    LH1147
26. august    09:40 – 13:00    Frankfurt – Tallinn    Lufthansa    LH 880
NB! Kõik lennuajad on kohaliku aja järgi.

NB! Lendude ajad võivad muutuda! Kõik lennuajad on kohaliku aja järgi.

Pagasinfo: üks äraantav kohver kaaluga kuni 23 kg, käsipagas kuni 8 kg.

BASKIMAA pole kunagi olnud iseseisev riik. Rahvuslik identiteet on neil olnud aga tugev. Oma ilusat ja võimsat maad nimetavad nad Euskal Herria – baski keelt rääkivate inimeste maa. Baski keelt – euskara – ei teata suguluses olevat ühegi keelega.

Baskidel on väga kindlalt eristuv toidukultuur. Ligi 400 oma tantsu, oma eripärane kollektiivse laulu traditsioon ja oma spordialad. Ilma riigita, toetudes rahvustundele, on nad tulnud ajaloo hallidest aegadest tänasesse — vastu pidanud Vana–Rooma vallutustele, keskaja konfliktidele ja hilisematele Hispaania–Prantsusmaa vahelistele sõdadele. Uuemal ajal ei sulandunud nad immigrantide massiga ega murdunud Franko diktatuuri allasurutuse aastail. Nad said tunda ühiskonna lõhestumise pingeid ETA terrori aastakümnetel. Tänaseks on nad taas jalul. Täis elujõudu ja –rõõmu.

Meie reis viibki kaema ja sisse hingama seda elu ja ilu. Nautima sööke ja jooke. Jalutama ja olema. Kuulama ja vaatama. Arusaama. Linna ja maale. Muuseumisse ja matkarajale. Üks mis kindel, kus eales seal Baskimaal ka ei oleks või mida teeks, see maitseb ühtviisi hästi nii silmale, hingele kui ka kõhule.

Oma päevi alustame hommikusöögiga hotellis, pärast mida asume päevateele. On päevi, mil jalutame 3–5 km looduses – mööda Compostela di Santiagot või Txakoli teed. Igas päevas on meri ja võimsad rannikuvaated. On jõgede suudmes olevad linnakesed ja nende elu lihtne ilu. Külastame ka muuseume.

Igal pool on hunnitutes kogustes pintxosid* ja naudinguks txakolid.**

Maitseks kõige selle juurde jutte ning lugusid ajast ja inimestest.

AJAKAVA

1.päev, 20. august. Koguneme Tallinna lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures 2 tundi enne lendu kell 11.50  Lendame Tallinn – Frankfurt – Bilbao. Kohe kui Bilbao lennujaamas pagas on käes, asume teele. Meie kodu järgmiseks neljaks ööks on Baskimaa surfipealinnas Zarautzis. www.hotelalameda.net

Lisaks surfaritele meelitab siinne kuldne, 2,5 km pikkune rand kõiki, kes armastavad vett ja päikest. Pea paar sajandit tagasi oli Zarautz luksuslik suvekuurort, mida armastasid ka kroonitud pead. Nii ehitatigi 19. saj lõpus rand täis luksuslikke villasid, millest enamus kahjuks pole säilinud. Need jäid lihtsalt tänapäeva massiturismile jalgu ja lammutati. Kõigest hoolimata on Zarautz säilitanud oma elegantsi, oodates ja tervitades neid, kes otsivad hillitsetud mereäärset õndsust. Nii on siin nendel päevadel igaühel piisavalt aega otsida üles omaenda õndsus: kes päikeses ja supluses, kes linna keskaegses südames uidates või kahes muuseumis (Fotomuuseum ning 15. sajandi kirikus asuv Kunsti– ja Ajaloomuuseum) ringi vaadates. Või avastades Zarautzi kulinaarseid võlusid.

Siin ja täna jõuame vaikselt Baskimaale päriselt kohale. Elame sisse ja saame vaadata kuhu ja millise rahva sekka oleme sattunud.

2. päev 21. august. Pärast hommikusööki asume teele. Teeme päeva alustuseks tutvust Azpeitia piirkonnas asuv ja Püha Ignatiuse sünnikoha ümber ehitatud Loyola pühamuga, mis on erakordne monument. Pühamu on täis huvitavaid kunstiteoseid ja sadu säilmeid. Viimased teevad sellest ühe peamise palverännukeskuse Hispaanias. Loyola pühamu on baskide au ja uhkus, olles ka suurim omataoline Hispaanias. Pühamu eesmärk on kaitsta ja säilitada 15. sajandist pärit tornmaja, muljetavaldavat kindlusetaolist ehitist, kus 1491 sündis Íñigo López de Loyola. Vaatame ja kuulame juurde jutte Jesuiitide ordu (praegune paavst kuulub samasse ordusse) rajajast ning ordust endast, nende tegudest ja loost. Kui hoone nähtud ja imetletud, siis pöördume tagasi rannikule, kus meid ootab txakoli maja, et jagada teadmisi selles vallas ning pärast koos maitsta nii viinamarjadest tehtud selle piirkonna kuulsat märjukest kui pintxosid. Pärastlõunal jõuame tagasi oma kodulinna. Vaba aeg nautimaks merd, kohapealset kööki või muidu jalutada.

3. päev, 22. august.  Peale hommikusööki asume teele Zumaiasse, kus San Telmo pühamu juurest avanevad imelised rannikuvaated ja algab ka meie 1,5 km pikkune Algorri geoloogiline avastustee. Siin oleme väga omapärase ja iidse geoloogilise formatsiooni kohal. Rannakaljudes on näha suurejooneline kivimikihtide moodustumine, mida tuntakse Flyschi ladestustena. Kui veab, võime muu hulgas märgata õhukest musta kihti, mis on sinna jäänud hiiglasliku asteroidi maaga põrkumise ja dinosauruste massilise väljasuremise ajast. Iga samm siin viib neid, kes oskavad kivimeid „lugeda“, Maa ajaloos pikkade sammudega tagasi. See on kogu maailma geoloogide jaoks justkui püha graal. Vaid 13 km pikkune rannikuala on säilitanud endas kõigile kättesaadavalt teabe Maa klimaatiliste, geoloogiliste ja bioloogiliste muutuste kohta läbi viimase 50 miljoni aasta. Oleme Baskimaa ranniku Geopargi alal.

Pärast jalutuskäiku saab haarata käigult mõnes kohvikus pintxod. Põikame läbi Algorri külastuskeskusest, mis pakub nauditavat ülevaadet kõige nähtu tekkimise kohta.

Seejärel teeme lühikese bussisõidu üle linna poolitava Urola jõe, et minna baski kunstniku ja kunstikoguja Zuloga muuseumisse. Pärast seda väike jalutuskäik txakoli viinamarja istanduste vahel lookleval teel, see on jupike Camino de Santiago 800 kilomeetrist! Jalutuskäik viib meid võluvasse Getaria linnakesse. Kohapeal külastame selle linna ühe kuulsaima poja, moekunstnik Christobal Balenciaga muuseumi. Pärast muuseumi pintxod ja taxoli ning lookesed linnast endast.

Et see kõik on meie kodulinnast kolme jalutuskilomeetri kaugusel, siis saab igaüks valida, kus saabuvat vaba aega nautida. Kas jääda kauemaks Getariasse või sõita bussiga Zarautzi.

4.päev, 23. august Zarauts – Donostia – Zarauts. Pärast hommikusööki asume teele. Alustame väkese naaberlinna Orio kohal mäel. Otsime üles Santiago poole suunduva Põhjatee ühe iidse lõigu, et saaksime jalutada 1.2 km mööda enam kui tuhande aasta vanust palverännuteed, mida on läbi kõikide nende aastate kenasti hoitud ja hooldatud. Seejärel bussi ja sõidame vaateid nautides Donostiasse. Enne päriselt linna sisenemist sõidame vaatama linna sümboliks saanud „Tuule kammi”. Eduardo Chillida lõi oma kuulsa skulptuuri just selle paiga jaoks – siin kohtuvad tuul, meri ja kaljud. Seejärel juba linn ise. Oma kohtade toreduses ja lugudes.

Eelkõige on Donostia gastronoomilise Baskimaa pealinn. Siin on rohkem Michelini tärniga restorane elaniku kohta kui kus iganes mujal maailmas ja lugematul hulgal pintxo–baare. Kõige selle avastamiseks jääb tunde vaba aega. Nii saab valida, kas restoran või pintxo-hopping***  Neile, kes on  rohkem päikese ja ranna poole kaldu, on naudinguteks La Concha laht ja selle äärne pikk liivarand. Promeneerijatele on lahte ääristav promenaad ja poodlejatele poed.

5. päev, 24. august.  Zarautz – Biarritz – Espelette – Saint–Jean–de–Luz. Pärast hommikusööki asume teele. Osa teed on väga maaliline ja ühtib Santiago palverännuteega. Jaizkibeli ranniku mäeahelik on oma kõrguselt (543 m) teine Euroopas. Teelt avanevad ilusad vaated merele ja maaelule, üle linnade, uhkelt Prantsusmaale välja. Sinna olemegi teel. Lähme vaatama ja tunnetama Baskimaa Prantsuse poolt. Esimene linn on Biarritz. Selle linna nimi on paljudele meist ette sattunud nii filmides, romaanides kui ka mõnes loetud ajalootekstis. 19. sajandi keskpaigast alates käisid siin maailma kroonitud pead ja aristokraadid. Kõik, kes olid „keegi“ ja kel oli raha, armastasid siinset sõõmukest tervendavat mereõhku. Nagu populaarseks saanud kohtade puhul tihti, on võlu aluseks looduse ja inimeste loodud ilu koosmõju. Seda võlu vaatame alul kõik koos. Hiljem on võimalus omapäi linna uurida või see aeg lihtsalt elu jälgides kohvikus või rannal lebades maha mõnuleda. Lõunaks sõidame sisemaale. Meid ootavad punased piprad ja mitte mingid lihtsad! Espelette‘i pipar on ainus Prantsuse vürts, millel on kaitstud päritolunimetus Appellation d’Origine Protégée (AOP). Keegi ei tea täpselt, kust need väikesed punased aarded pärit on, kuid praeguseks on pipar linna vallutanud: neid ripub aknaluukidel, seintel, neid on kõikvõimalikesse toodetesse pandud. Neid saab kaasa osta, et ise omale meelepäraseid toite valmistada.

Võimalusel põikame tagasiteel mere äärde Ainohasse. See on baski küla ilu par excellence. Terve tänavatäis värviliste uste ja aknaluukidega 17.–18. sajandi majakesi, mida on nii ahvatlev fotole saada. Siis tagasi mere äärde. Seal ootab meid taas kõikide loomuldasa mere ja päikese poole kaldu inimeste meelispaik Saint–Jean–de–Luz. Kui oleme majutunud  Hotelli IBIS Ciboure , siis saame kokku, et kuulata linna lugu. Pärast seda saavad soovijad uudistada mõnda muuseumi (nt Louis XIV maja), Ristija Johannese kirikut. See linn on poodlejatele ja söögi nautlejatele lausa kingitus. Kindel on üks, mida eales te teha valite, on see nauding. Meel seal linnas on kõigil ilus, helge ja rõõmus.

6. päev,  25. august. Saint–Jean–de–Luz – Bilbao. Pärast hommikusööki asume taas teele. Sõidame lühikest maad imekaunist rannikuteed. Kaeme kohta, kuhu tuleb kord aastas Euroopa suurim laine.

Loodetavasti saame oma reisile justkui kirsiks tordil külastada ühe eksentriku lossi. Ja siis tuleb tõepoolest Biskaia lahele ja sellele kaunile rannikule öelda: Agur! -head aega! Ikusi arte! – kohtumiseni!

On aeg võtta suund Bilbaosse. See on meie reisi kõige pikem sõit.

Majutume Hottelli Mercure Bilbao Jardines de Alba ja seejärel lähme koos Guggenheimi muuseumisse. Kui on räägitud moodsa– ja kaasaja kunstimuuseumist endast, selle arhitekt Frank Gehrist ja Guggenheimidest, on muuseum igale omas tempos nautimiseks. Peale külastust koguneme Vanalinna veerele ja teeme linna vanimas osas koos väikese tiiru, et seejärel taas igaüks omatahtsi viimast õhtut Baskimaal veeta saaks.

7.päev, 26. august Varavalges lennujaama. Lend koju.

26. august    06:40 – 08:50    Bilbao – Frankfurt    Lufthansa    LH1147
26. august    09:40 – 13:00    Frankfurt – Tallinn    Lufthansa    LH 880

 

SELETUSEKS

*pintxo on väike leivaviil, millel olevad katte koostisosad (variatsioone on kümneid kui mitte sadu) kinnitatakse omavahel hambatikuga. Sellisest kinnitusviisist tuleb ka nimi: pincho = nael. Pintxo on tüüpiline Baskimaa amps, mille hind kõigub 1.50 – 3.50 eur vahel.

**txakoli on Baskimaa väga kuiv, kõrge happesusega ja madala alkoholisisaldusega kihisev noor valge vein.

***pintxo-hopping – nt. San Sebastiani vanalinna tänavad on ummistunud pintxo baaridest. Baarist baari käimine, tellides pintxo või paar + kindlasti klaasike jooki (txakoli, siider, vein või õlu) ning siis sama kordamine järgmises baaris ja kolmandas ja neljanda…..Seni, kuni tuju, jaksu ja kõhus ruumi on. Loomulikult on pintxo-hoppingud võimalikud igas Baskimaa vähegi suuremas asulas.

HIND: 1600.- €

Hind sisaldab

  • Lendu Tallinn – Bilbao  – Tallinn, lennujaamamakse
  • Bussi kasutamist kogu reisi vältel
  • Majutust koos hommikusöögiga
  • Eestikeelset giid-reisijuhti

Lisatasu eest

  • Tervisekindlustus VÕI reisitõrke- ja tervisekindlustus
  • Muuseumide pakett: 70.- €
  • Ühekohaline tuba hotellis: 240 EUR

Muuseumide pakett sisaldab: Ignacio Zuloaga kultuurikeskus ; Balenciaga muuseum ; Loyola pühamu  ; Guggenheim Bilbaos  ; Bodega ehk veinimaja (vein ja snäkid)

Kindlustus (Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus)

Tervisekindlustus (500 000 Eur kattega):

laps 0-6 a.:  30,19 EUR

õpilane 7-18 a.: 9,12 EUR

noor 19 – 29 a.: 9,94 EUR

täiskasvanu 30-69 a.: 9,93 EUR

seenior 70-79 a.: 17,90 EUR

seenior alates 80 a.: 17,90 EUR

Tervise- ja reisitõrke kindlustus (tervis 500 000 Eur ja reisitõrge kuni 1600 Eur):

laps 0-6 a.:  116,66 EUR

õpilane 7-18 a.: 48,81 EUR

noor 19 – 29 a.: 44,31 EUR

täiskasvanu 30-69 a.: 53,61 EUR

seenior 70-79 a.: 101,46 EUR

seenior alates 80 a.: 152,51 EUR

*Kindlustuse hinnad võivad muutuda. Reisitõrkega koos kindlustuse peab vormistama hiljemalt 5 päeva enne reisi!

Hispaaniasse sisenemise tingimused: Reisi targalt 

Reisile võtan kaasa kehtiva ID-kaardi (või passi) ja kindlustuse – Euroopa Ravikindlustuskaardi (haigekassast) ja/või kindlustusfirma poliisi.