Kirjeldus

Kaua aega on Lõuna–Norra olnud hästihoitud saladus. Alati on võõrsilt tulnuid tõmmanud Kesk–Norra kõrged mäed, fjordid, mägiplatood, maalilised kosed või Põhja–Norra oma külma karguse ja polaarpäevaga. Norralastele meeldis võõraste valik, nii jäi neile nende oma suveparadiis – sädelev meri, lõputuna näiv sinine taevas, päikesest soojad kaljud, laguunid, fjordid, saared ja armsad väikelinnad.

Lähme uudistama norralaste hästihoitud saladust, naudime loodust ja eriilmelist rannikut.

1. päev 29.07  Tallinn – Helsingi – Turu. Koguneme Tallinna reisisadama A terminalis kell 10:45. Laev Tallinn-Helsingi kell 12:00-14:15 (Eckerö Line). Sõidame Turu linna ja teeme sellega põgusalt tutvust. Õhtul kell 20:55 väljub laev Stockholmi, ööbimiseks 4-kohalised kajutid B-4  (Viking Line)

2. päev 30.07 Varahommikul jõuame Stockholmi. Alustame sõitu Norra pealinna Oslo poole, kuhu jõuame pärastlõunal. Põgus tutvus linnaga, jalutame Vigelandi pargis. Tõenäoliselt Norra kuulsaima skulptori Gustav Vigelandi park on maailma suurim park, kus on näha ühe kunstniku poolt aja jooksul tehtut. Populaarne skulptuuripark (meelitab igal aastal üle miljoni külastaja; väljas on üle 200 skulptuuri, mis kujutavad inimese elu sünnist surmani) polnud algselt sugugi sellisena kavandatud, vaid kujunes sedamööda, kuidas lisandus taieseid. Vaba aeg. Öö hotellis Quality 33**** Õhtusöök hotellis.

3. päev  31.07 Pärast hommikusööki võtame suuna lõunapoole. Teel Kristiansandi peatume Horteni lähedal Oslofjordi kaldal Borres, kus asub Skandinaavia suurimaid omasuguseid viikingite matmispaiku (oli kasutusel aastatel 600–900 m.a.j.) ja Midgardi viikingikeskus. Borres asuvate hauaküngaste hulk ja suurused (mõne läbimõõt üle 40 m ja kõrgus 6 m) annavad aimata sinna maetute võimust ja tähtsusest ning sellestki, et omal ajal oli koha näol tegu ilmselt piirkondliku võimukeskusega. Viikingikeskus avati eesmärgiga tutvustada Vestfoldi viikingite pärandit.

Külastame vaalapüügi muuseum Sandefjordis, mis loodi 1917 kohaliku vaalapüügilaeva omaniku Lars Christenseni poolt, kes nimetas selle muuseumi oma isa järgi ning andis kõik muuseumi varad hiljem üle Sandefjordi omavalitsusele. Tööstuslik vaalapüük on juba aastaid Norras vaidluse ja arutelude objekt. 1986 keelas Rahvusvaheline Vaalapüügikomisjon vaalade tööstusliku küttimise, kuid kaks riiki – Jaapan ja Norra – on seda alati eiranud, põhjendades seda toitumistavadega ning sellega, et vaalad söövad liiga palju kala. Kohapeal kuuleme, miks ja kuidas vaalapüük läbi aegade käinud on ning millised on hetkesuundumused selles vallas.

Pärast muuseumikülastust sõidame Mølenisse. Siin asub omapärane kivikliburand. Mølen tekkis jääkilbi servas 12 650–12 350 aastat tagasi. Suur hulk kive, rändrahne, liiva ja savi ladestati liustiku serva poolt ning töödeldi hiljem tuhandete aastate jooksul mere ja lainete mõjul. Koht on oma nimegi saanud vana norra sõnast „mol”, mis tähendab kivi küngast või kivist panka. Jalutame rannal, uurime kivimite väljapanekut ning uudistame rannale ja lähistele laotud kividest künkaid.
Umbes 1500 eKr tekkis komme matta inimesi kividest laotud küngastesse, mis laoti rannaseljandiku kõrgematele kohtadele, taevale lähemale ning vaatega ookeanile või veeteele. Møleni rahnumoreen oli suurepärane koht selliste hauaküngaste ehitamiseks: palju ehitusmaterjali ning imelised vaated lahkunutele. Pärast jalutuskäiku jätkame sõitu lõuna poole.

Õhtuks  sõidame Skienisse . Majutume Clarion Collection Hotel Bryggeparket****    Õhtusöök hotellis.

4. päev  1.08 Pärast hommikusööki sõidame Porsgrunni. Linn on tuntud „valge kulla” ehk portselani, omanäolise ja seeläbi palju kõneainet tektanud kiriku ning palju muu poolest. Külastame Skandinaavia esimese geopargi (Gea Norvegica Geopark) külastuskeskust ning portselanimuuseumi. Pärast külastusi jätkame oma teed lõuna poole. Enne Kristiansandi jõudmist teeme lõunapausiks peatuse Grimstadis. Selles linnakeses on elanud nii Knut Hamsun kui ka Henrik Ibsen. Öeldakse, et just siin sai Ibsenist Ibsen. Rattaspordisõbrad teavad nimesid nagu Dag Otto Lauritzen (olümpiamedalist meeste maantesõidus) ja meie Jaan Kirsipuuga kunagi ühes profitiimis koos vändanud Thor Hushovd – viikingitemaa tuntuimad ratturid on just siin sündinud ja oma esimesed rattasõidud teinud.

Õhtuks jõuame lõuna Norra pealinna Kristiansandi. Majutume hotelli Thon Parken **** Õhtusöök hotellis.

5. päev 2.08 Pärast hommikusööki võtame suuna Stavangeri pool. Teel peatume Norra ühes lõunapoolsemas tipus, Lindesnesi majaka juures ja teeme väikese matka. Majakas on Skaggerraki väina suudmes laevadele teed juhatanud juba 17ndast sajandist. Olemasolev majakas saab uhkustada 100 aastase ajalooga. Jätkame sõitu Stavangeri suunas. Peatus rannikul, kus asuvad Norra pikimad liivarannad (jalutame ja sobiva ilmaga ka ujume) ning uudistame, mis täpsemalt on Ogna laguunid. Õhtuks jõuame Norra naftapealinna Stavangeri. Majutume Clainor Hotel Energy****  Õhtusöök hotellis.

6. päev 3.08  Pärast hommikusööki sõidame tunnikese, ja läbime maailma üha sügavaima (ligi 300 m merepinnast allpool), 14.4 km pikkuse Ryfylke tunneli. Seejärel matk Preikestolenile. Stavangeri lähedal asub Norra fjordide üks külastatumaid paiku – Jutustaja kalju, mis moodustus viimasel jääajal, umbes 10 000 aasta eest. Negatiivse kaldega kalju (604 m) langeb Lysfjordi ning sealt avanevad ümbrusele ja fjordile imelised vaateid. Aastas külastab seda ikoonilist paika ca 300 000 inimest. Populaarsus on kasvanud just viimastel aastatel. Sellele on kaasa aidanud nii film „Võimatu missioon” Tom Cruisega peaosas kui ka nimetamine Norra maalilisemate vaadetega matkaradade hulka. Ligi 8 km (edasi–tagasi) pikk matk võtab loodusnautlejal ja pildistajal aega ca 6 tundi. Rada on vaheldusrikas. Oma panuse raja muutmisel matkajaile mugavamaks andsid ka Nepaali šerpad. Matkamiseks vajalikud matkajalanõud ja tuule ning vihmakindlad riided. Pärast matka võtame suuna Oslole. Teel teeme praamisõidu üle fjordi, läbime tunneleid, naudime vaateid mägedele ja fjordidele. Öö hotellis Morgedalis. Unike Hotel Morgedal**** Õhtusöök hotellis.

7. päev 4.08  Pärast hommikusööki jätkame teed Oslo poole. Teel teeme peatuse Heddali püstpalkkiriku juures (võimalusel vaatame ka seestpoolt). Puust kirikud ilmusid Põhjalasse koos kristlusega. Püstpalkkirik oli levinud kirikutüübiks keskajal just Põhja–Euroopas, eelkõige Norras. 12.–14. sajandil ehitati Norras sadu selliseid kirikuid, neist alles on kahjuks vaid mõnikümmend. Heddalis asub üks suurimaid. Seejärel külastame Kongsbergi hõbedakaevandust Saggrendas – 17.–20. saj keskpaigani aktiivses kasutuses olnud kaevandus, kus tipphetkel töötanud tuhandeid inimesi ning kuskohast aastasadade jooksul toodud välja üle miljoni kg hõbedat. Öö Oslos Hotellis Quality 33****  Õhtusöök hotellis.

8. päev 5.08   Pärast hommikusööki sõit Stockholmi poole. Peatused Karlstadis ja Örebros.  Laev Stockholm–Tallinn 17:30 (Tallink,  B4 kajutid).

9. päev 6.08   Hommikul kell 10:45 jõuame Tallinna.

Hind: 1280.- € (soodushind 1150.- €)

Hind sisaldab:

 • Bussisõitu
 • Laevasõite ( ööbimiseks 4-kohaline sisekajut B-4, kahekohaline kajut lisatasu eest)
 • Majutust hotellides***-**** (6 ööd) koos hommikusöökidega
 • Giid-reisijuhi teenust
 • Fjordiületusi, tunneleid ja mägesid
 • Võrratut elamust imekaunist loodusest

Lisatasu eest:

 • Muuseumide sissepääsude pakett: 95.- €  täiskasvanu / 65.-€  õpilane
 • Ühekohaline tuba hotellides:  260 €
 • Tervise- või reisitõrkega kindlustus
 • Õhtusöögid:  (6 õhtusööki hotelli restoranis  260 € )
 • kahekohaline aknata kajut laevas  B-2   + 70 €   inimese kohta
 • või aknaga kahekohaline kajut A-2  + 120 € inimese kohta
 • Söögid laevades

Hinnad:

 

Söögid laevades (ette tellides):

 • Buffet Tallinn-Helsingi (Eckerö Line)  32.- EUR/täiskasvanu   ;   16- EUR/6-17a laps
 • Buffet Turu-Stockholm (Viking Line) õhtusöök 41.- EUR/täiskasvanu  ;  15- EUR/12-17a laps ; 13.- EUR/6-11a laps
 • Buffet Turu-Stockholm (Viking Line) hommikusöök 16.- EUR/täiskasvanu  ;  8.- EUR/12-17a laps ; 5.- EUR/6-11a laps
 • Buffet Stockholm-Tallinn (Tallink) õhtusöök 39,50 EUR/täiskasvanu ; 19.- EUR /12-17a laps ; 15.- EUR /6-11a laps
 • Buffet Stockholm-Tallinn (Tallink) hommikusöök 19.- EUR/täiskasvanu ; 9.- EUR /12-17a laps ; 7.- EUR /6-11a laps

 

Tervisekindlustus 100 000 € kattega

laps 0-6 a. –   12,08 EUR

õpilane 7-18 a. – 3,65 EUR

noor 19 – 29 a. – 3,98 EUR

täiskasvanu 30-69 a. – 3,97 EUR

seenior 70-79 a. – 7,16 EUR

seenior alates 80 a. – 7,16 EUR

Tervisekindlustus 100 000  € + reisitõrge 1280.- € kattega

laps 0-6 a. – 65,44 EUR

õpilane 7-18 a. – 29,88 EUR

noor 19 – 29 a. – 27,90 EUR

täiskasvanu 30-69 a. – 33,11 EUR

seenior 70-79 a. – 59,23 EUR

seenior alates 80 a. – 89 EUR

*Kindlustuse hinnad võivad muutuda. Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus. 

Reisitõrkega kindlustuse peab vormistama hiljemalt 5 päeva enne reisi!