Kirjeldus

Reisikirjeldus

Igal aastal toimub Vastseliina valla territooriumil Lindora laat. Lindora on kolme valla traditsioonide ja oskuste ühinemiskoht.
Lindora küla on olnud ümbruskonnas laatade poolest kuulus juba pikka aega, sest esimene laat peeti siin juba 1920. aastate alguses. See ei toimunud küll Lindoras vaid Lepassaares, mis jääb 4 km kõrvale. Maapind oli seal madal ja porine ning seetõttu otsiti sobivamat paika. Laadapidamise kohaks sai kuiv ja liivane männik, mis asub Vastseliina, Obinitsa ja Lepassaare külla viivate teede ristumiskohal .
Laat hakkas toimuma iga aasta 28. oktoobril. Algselt kaubeldi ainult koduloomadega. Hiljem hakati kaubitsema veel tööstuskaupadega, omavalmistatud esemetega, käsitööga ja aiasaadustega. Ei puudunud ka koduõlu. Kauplemine toimus varavalgest hilisõhtuni.
See laat on omamoodi nagu kodukandi kokkutulek. Tulevad kohalikud inimesed ja need, keda elu siit kaugemale kandnud on. Nüüd ka uudistajad kaugemtest eestimaa paikadest Ja kes kord juba käinud on, see tuleb järgmisel aastal jälle.

Ajakava

1. päev
Kuna tee on pikk ja laat algab varahommikul, siis on väljasõit kell 6.00 Tallinnast Vene kultuurikeskuse juurest (Mere pst. 5). Sõit Lindorasse. Veedame laadal mõned meeleolukad tunnid, et nautida esinejaid ning laadal müüdavaid hõrgutisi.

Kuna Lindora laat on toimunud alati Võrumaa ja Setomaa piiril, siis suundume ka meie peale laadal käimist Setomaale. Lindorast vaid 8 km kaugusel asuv Obinitsa on tänase Setomaa üks aktiivsemaid asulaid. 2015. aastal oli Obinitsa lausa Soome-Ugri kultuuripealinn. Vaatame külas ringi, käime Seto lauluema monumendi juures, räägime Setomaast ja seto traditsioonidest.

Edasi suundume Meremäe vaatetorni juurde, kust avaneb suurepärane vaade ümbrusele. Hea ilma korral võib sealt näha ka Petseri kloostri kuldseid kupleid.

Edasi võtame suuna taas Võrumaale, et Tallinna poole sõitma hakata.

Hind: 70.- €

Hind sisaldab

  • bussisõit
  • Obinitsa muuseumi külastus
  • giid-reisisaatja teenused