Kirjeldus

Näidisreisi ajakava

1. päev  Väljasõit Tallinnast Mere puiesteelt, Vene kultuurikeskuse eest kell 07.00. Võimalus üheneda reisiga Tartus. Kell 09.30 Lõunakeskuse ees.

Esmalt sõidame  Aluksnesse. ALŪKSNE on roheline küngaste, aedade ja parkide linn, mis asub Lätimaa kirdeosas, Alūksne kõrgustikul, Alūksne järve kaldal.  Alūksne elanikele ja linna külalistele pakuvad rõõmu romantilised värvilised purskkaevud Alūksne Uue lossi pargis ja Linnusesaarele viiv valgustatud puusild, mis öösiti värvilist valgusmängu pakuvad. Linna külalistele jääb ALŪKSNE meelde kultuuriajalooliste paikadega, kena korrastatud loodusega Vaatamisväärsused – Linnusesaar  Alūksne Vana ja Uus loss, Alūksne mõisa park oma arhitektuursete väikevormide ning rohkete puu- ja põõsaliikidega; Templimägi – iidse linnamäe ja maalinna paik, Päikesesild; haruldane kitsarööpmeline raudtee Alūksne ja Gulbene vahel ; Glücki tammed ja Piiblimuuseum. Lõunapaus

Aluksnest jätkub reis Rezeknesse. Tutvumine Rezeknega Latgale saatkond GORS. Baltimaade üks paremaid akustilisi kontserdisaale. GORSis toimuvad kontserdid, teatrietendused, kunstinäitused, filmide linastused, seminarid ja konverentsid.

Ida-Lätimaa Loovteenuste Keskus ZEIMUĻS. Nimetatud hoonel on üks Baltimaade suuremaid haljaskatuseid. Hoone tornid meenutavad läti rahvapärase ornamendiga kaunistatud pliiatseid. Zeimuļsis toimuvad lastele ja noorukitele mõeldud huvi- ja vabahariduse tegevused.

Rēzekne linnusemägi ja linnusevaremed. Linnusevaremed on Rēzekne vanim ajalooline mälestusmärk. 9.–12. sajandil kõrgus jõe kaldal asuval kingul vanade latgalite puitlinnus ning selle kõrval asundus. Legendi kohaselt ootab linnusevaremete alla kütketud printsess Roze nõidusest vabastamist. Majutume

2. päev Hommikusöök hotellis.  Rezekne –  Aglona  – Gulbene.

Sõidame Aglonasse, mis on Läti katoliiklik keskus oma kuulsa Aglona basiilikaga. Aglona basiilika on ehitatud hilisbarokkstiilis ning seda kaunistavad kaks umbes 60 meetri kõrgust torni.

Basiilika sees asuvad ristvõlvid, kaared ja sambad, mis on rikkalikult dekoreeritud rokokoostiilis kaunistustega. Basiilikas hoitakse ulatuslikku maalide, skulptuuride ja kunstiväärtuste kollektsiooni, mille seas on ka kuulus 17. sajandi pühapilt “Aglona Jumalaema Imetegija”, mis tuuakse avalikkuse ette vaid usupühade ajal. Usklikud peavad pühapilti imetegijaks. Arvatakse, et pühapildil on tervendav toime.

Vaatamist väärib ka skulptuuripark – Kristuse mägi http://agkk.lv/kontakti/

Lõunapaus.

Peale lõunasööki külastame Livani klaasimuuseumis, lisaks klaasile on siin ka etnograafia väljapanek (Läti pikim vöö näiteks ja ….)

Edasi liigume Gulbenesse. Istume rongi. Raudteelõik on Baltikumis ainukene igapäevaselt kurseeriv kitsarööpmeline rong millega sõidame (10 km) Stāmeriena mõisa. Siinne loss on üks silmapaistvamaid prantsuse uusrenessanssi näidiseid Lätis. Tuntud on ta selle poolest, et 20.saj. 30.-datel aastatel elas siin maailmakuulus Itaalia kirjanik Giuseppe Tomazi di Lampedusa.

Õhtuks Gulbenesse tagasi.  Majutume Hotelli

3. päev  Hommikusöök hotellis. Gulbene – Smiltene – Valmiera. Sõidame Gulbenest Smiltenesse, kus asub Smiltene mõis ja piiskopilossi varemed, seal on ka muinasaegne linnus. Smiltene mõisa kompleks asub Vidusezers´i kaldal. Seda ala nimetatakse Kalnamuiža´ks. Mõisa hooned ehitati aastatel 1767-1771. Tol ajal mõisa omanikuks oli Vidzeme peaguberner G.Braun. 1922.aastal Läti riik võttis mõisa varad üle ja avas siin põllunduskooli. Isegi käesoleva ajani mõisahoonetes asub Smiltene tehnikum, kus haridust omandavad noored kogu Lätist. Saksa ordu lossivaremed

Loss on ehitatud 1370.aastal, see on kuulunud Riia peapiiskopile. Tänapäevani on säilinud ainult mõned üksikud seina osad järsu Vidus järve kalda nõlva ülaosas.

Edasi liigume  Valmierasse Valmieras on erinevad arhtektuuri-, ajaloo- ja kultuurimälestised. Valmiera ajaloo tunnistaja on Püha Simoni kirik, mis ehitati 1285.aastal. Liivi ordulossi varemed ja keskaja kindluse jäänused on meeldetuletus Valmiera kesklinna ajaloost 13.sajandist kuni tänapäevani. Säilinud on ainult lossi välisseinte varemed.  Hilisõhtuks jõuame tagasi Tallinnasse.

Hind

Küsi hinnapakkumist oma rühmale. Leiame Sulle sobivad kuupäevad. Arutame läbi mida vaadata ja külastada. Paneme paika söögikorrad, kindlustused  ja muud tingimused vastavalt Sinu rühma soovidele. 

Hind sisaldab

 • Bussisõit
 • Ekskursioonid
 • Giid-reisisaatja teenused
 • 2 ööd majutust hotellis koos hommikusöögiga
 • õhtusöök esimesel õhtul.
 • Lõunasöök ja programm Leiva muuseumis
 • Rongisõit
 • Stāmeriena mõisaga tutvumine
 • Skulptuuripark – Kristuse mägi
 • Livani klaasi ja etnograafiamuuseumi külastus

Lisatasu eest:

 • Kindlustus

NB! Soodushinna saamiseks palun kaasa võtta soodustust tõendav dokument – õpilaspilet 

Pildid: Mart Mõniste kogust