Kirjeldus

Reisisaatjaks võrratu Einike Sooväli

Lennugraafik

14. oktoober    21:40 – 22:30    Tallinn – Riia    Air Baltic
14. oktoober    23:15 – 04:30*    Riia – Jerevan    Air Baltic

22. oktoober    06:40 – 10:15    Jerevan – Riia    Air Baltic
22. oktoober    13:50 – 14:40    Riia – Tallinn    Air Baltic

Äraantava pagasi kaal: kuni 23 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

NB! *Lendude ajad võivad muutuda!

Eesti kodanikud saavad Armeeniasse reisida ja seal viibida viisavabalt kuni 180 päeva ühe aasta jooksul. Pass peab olema kehtiv reisi vältel.
– soovitav on tervise- ja reisikindlustuse olemasolu kogu viisa perioodiks
– soovitav on ennast enne reisi registreerida Eesti Välisministeeriumi kodulehel:

Ajakava

1. päev, 14. oktoober.  Koguneme Tallinna lennujaamas kell 19:45. Lend Tallinn – Riia – Jerevan 21:40 – 04:30.

2.päev. 15. oktoober.  Saabume Jerevani lennujaama kell 04:30. Kohalik reisisaatja ootab meid lennujaamas. Sõidame bussiga hotelli ja  majutume kolmeks ööks Ani Plaza Hotel****   . Puhkame pikast lennusõidust. Linnaga tutvumist alustame u kell 11.00. Hotelli  lobbys kohtume kohaliku giidiga ja alustame linnaekskursiooniga, et avastada aardeid, mis armeenlastel meile pakkuda on: Vabariigi väljak, Northern Avenue (jalakäijate puiestee), Ooperiteater, Swan lake (Luikede järv), Sinine moshee, Grand Cascade (Suur kaskaad),  mis on arhitektuuri- ja trepikompleks. Uskumatu ilu ja originaalsusega suurejooneline ehitus on Armeenia pealinna särav kaasaegne maamärk.  ,,Ema Armeenia” monument, kust avaneb ainulaadne panoraamvaade Jerevanile.

Külastame Armeenia ajaloomuuseumi, Tsitsernakaberdi (Armeenia genotsiidi ohvrite memoriaal), et saada põhjalikumat teavet Armeenia ajaloo kohta

Hiline lõunasöök kohalikus restoranis.

Õhtul peatume Armeenia  Brandy tehases, kus tutvustatakse brändi valmistamise tehnikaid ja degusteeritakse kahte tüüpi brändit.

3. päev 16.0ktoober. Pärast hommikusööki sõidame  Püha Echmiadzini katedraali,  mis asub pealinnast umbes 20 km kaugusel. Selles pühas paigas avaldab muljet ümbritsev vaimne õhkkond. Katedraal on  4. sajandist ja on  Armeenia Apostliku Kiriku emakirik ja maailma vanim riiklikult ehitatud kirik. Alates 2000. aastast kuulub see koos kloostri teiste ehitistega UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Edasi kulgeb tee  7. sajandist pärit Zvartnotsi templi varemete juurde. Räägitakse, et kes on Jerevanis käinud ja peamisi vaatamisväärsusi näinud, usub, et kõik huvitav on seljataga. Aga kui külastada  Zvartnotsi templit, siis see mõte kohe kaob. Arheoloogilise kaitseala ehitiste  ilu, mida Zvartnots pakub, on lihtsalt vapustav. Tundub, et arhitektuuris pole midagi ilusamat kui need iidsed “Taevainglite” templi jäänused.

Järgmisena külastame Megeria vaibatehast – Megerian Carpet  mis pakub mitmeid elamusi. Saame nautida Armeenia vaipade kudumise kultuuri rikkalikke traditsioone ja vaadata enam kui 500 aasta taguseid antiikseid vaipu. Maitseme sajandite vanuste retseptide järgi valmistatud toitu, nautides samal ajal  Armeenia muusikat. (Siin sööme  lõunat)

Ööbimine Jerevanis samas hotellis.

4. päev 17 oktoober.  Hommikusöök hotellis. Reis tsivilisatsiooni hälli – Khor Virapi kloostrisse, mis asub  Ararati mäe ja Türgi piiri lähedal  ja väidetavalt on üks kõige hämmastavamaid kohti Armeenias. Khor Virap mängib Armeenia ajaloos lahutamatut rolli tänu legendile Püha Gregorius Valgustajast, esimesest Armeenia katoliiklasest. Gregorius levitas kristlust Armeenias, mida paganlik valitseja ei kiitnud heaks. Gregory keeldus kummardamast paganlikke jumalaid, mistõttu käskis kuningas oma valvuritel siduda kristlase käed ja visata ta sügavasse pimedasse kaevu surema. Ta veetis 13 aastat selles pimedas, niiskes ja väikeses kohas, kuid jäi ellu tänu……. Tänapäeval on see paljude palverändurite sihtkoht.

Edasi sõidame Vayots Dzori piirkonda, et külastada kohalikku Areni veinitehast. Siin on võimalus maitsta kohalikku veinisortimenti. Lõunasöök koopakohvikus, kus naudime  kohalikke maitseid.

Õhtupoolikul külastame Noravanki kloostrit. 13. sajandist pärit  klooster, mis asub Jerevanist 122 km kaugusel Amaghu jõe ääres asuvas kitsas kurus. Kuru on tuntud oma kõrgete, telliskivipunaste kaljude poolest, mis asuvad otse kloostri vastas. Ümbritsevate mägede ilu saab tunnetada ja näha ainult oma silmaga, kuna ükski kirjeldus ei suuda seda kunagi edasi anda. Ööbimime  Goris  Hotel Goris***+

5. päev 18.0ktoober. Peale hommikusööki tutvume Gorise linna vaatamisväärsustega. See piirkond on kuulus oma roheliste mägede ja kaunite looduslike kaljumoodustiste poolest. Sõidame Khnodzreski koobaslinna. Koopad, mida me avastame, olid välja raiutud kohalike elanike poolt ja neid kasutati elamiseks ja vaenlase eest kaitseks. Koopamajad ulatuvad piki kuru ligi 3 km. Enne silla ehitamist oli koobaslinn isoleeritud. Nüüd on seal rippsild, mis viib koobaslinna. See on veel üks Khndzoreski vaatamisväärsus. Koobaslinnas on üle 3000 “maja”. Linn oli ainulaadne vaenlase eest katsmise poolest.

Lõunasöök kohalikus restoranis.

Jätkame ringkäiku Tatevi kloostrikompleksi juurde, mida peetakse 10. sajandi arhitektuuri meistriteoseks. Teel kloostrisse on looduse meistriteos nimega Devil’s Bridge ( kuradi sild). Küsimusele, kas loodus on maailma parim kunstnik, tuleb siin vastata jaatavalt. Mõnikord on looduse loodud meistriteosed nii hämmastavad, et mõistus ei suuda kuidagi tõlgendada nende loomingu võimalikkust. Seda peab ise kogema.

Ööbime samas hotellis.

6 päev 19. oktoober. Hommikusöök hotellis. Raske on uskuda, et Armeenia Stonehenge on vanem, kui Stonehenge Inglismaal. Aga vaatame üle ja  külastame Karahunge – vabaõhu iidset observatooriumit. Mõned väidavad, et Karahunge ehitati hiljemalt 3. aastatuhandel eKr,teised aga jõudsid järeldusele, et kompleksi vanus on umbes 7500 aastat. Kuid olenemata vanusest avaldab see muljet oma välimusega: kõrgete mägede vahel asuval platool kõrgub 300 vertikaalset megaliiti. Kivid on paigutatud kahe rõnga kujul. Ringi keskel asub 40 kivi, mis moodustavad ellipsi. Monumendi kultuse või astronoomilise eesmärgi kohta on mitu oletust.

Edasi liigume läbi Selimi kuru, mis asus  kuulsal Siiditeel. Armeenial ei ole juurdepääsu merele, kuid Armeenial on oma sinine pärl. See pärl on Sevani järv. See järv on armeenlaste uhkus ja sinna suunduvad peaaegu kõik armeenlased oma meeldejäävat suvepuhkust veetma.

Lõunasöök kohalikus restoranis, et maitsta kohalikku kala.

Sevanavanki klooster asub Sevani järve mägisel nõlval. Üles jõudmiseks peame ronima palju treppe, aga pärale jõudes avaneb suurepärane vaade sinisilmsele järvele. Sevani serval on kaks kirikut. Need kaks kirikut ehitati aastal 874 pKr ja moodustavad koos Sevanavanki kloostri. Territooriumilt leitud raidkirja järgi ehitas kloostri Armeenia printsess Mariam, kellest sai hiljem Armeenia kuningannaks ja Bagratuni dünastia rajaja. Sevanavank on üks 30 kirikust, mille printsess Mariam lubas oma abikaasa mälestuseks ehitada.

Ööbimiseks sõidame Dilijani kuurortlinna. Best Western Paradise hotel

7. päev 20. oktoober. Pärast hommikusööki tutvume Dilijani linnakesega, mida kutsutakse armeenia “Šveitsiks”. Looduse võrratut ilu suurendavad  linna kitsad labürinttänavad ja omapärased kodud, mida kaunistavad looduslikud kivikatused ja nikerdatud puidust rõdud. Selle võluva vaate teevad täielikuks õrnalt voolava jõe helid, värskelt valmistatud kohaliku köögi lõhnad ja linnaelanike soe külalislahkus. Pole siis ime, miks Dilijan on nii kohalike kui ka turistide seas nii populaarne sihtkoht.

Külastame Haghartsini kloostrit (13. saj), mis asub Dilijani metsas. 2011. aastal renoveeriti Haghartsini klooster Sharjah’ valitseja  Sheikh Sultan bin Muhammad Al-Qasimi annetuse abil. Tänapäeval pääseb kompleksi juurde bussiga mööda teed. Siin on kingituse ja suveniiripoed, pagariäri jne.  Lõunasöök kohalikus restoranis.

Õhtupoolikul sõidame  tagasi pealinna Jerevani ööbima.

8 päev 21. oktoober. Hommikusöök hotellis. Viimasel päeval külastame Geghardi kloostrit, mis on ehitatud 4. saj.  ja kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Klooster sisaldab mitmeid kirikuid ja hauakambreid, mis on ainulaadsed selle poolest, et paljud on lõigatud otse mäekaljusse. Gerhard esindab keskaegse Armeenia arhitektuurisaavutuste tippu ja koosneb müüriga ümbritsetud kompleksist, mis asub Kotayki provintsis Azati oru ülemises osas vapustavas mägimaastikus.

UNESCO kirjeldab seda kohta kui erakordselt terviklikku ja hästi säilinud näidet keskaegsest Armeenia kloostri elust. Klooster on kuulus ka selles olevate säilmete poolest – nõel, mis haavas Kristust ristil.

Viimase peatuse teeme Garni paganliku templi juures, mis peaks olema ehitatud aastal 77 pKr.  Tempel oli pühendatud jumal Mihrile, Armeenia paganlikule valguse ja päikese jumalale. Aastal 305, kui Armeenia kuningas Tiridates III võttis kristluse vastu riigireligiooniks, hävitati kõik paganlikud kultuspaigad. Garni tempel on ainus paganlik hellenistlik ehitis, mis on säilinud.  Tempel on ehitatud hallist basaldist. Seda toetab kokku kakskümmend neli 6,54 meetri kõrgust joonia sammast: kuus ees ja taga ning kaheksa külgedel. 24 veergu sümboliseerivad 24 tundi.

Lõunasöök  kohalikus söögimajas, kus on võimalus jälgida lavašši küpsetamise tseremooniat maa-aluses küttekehas nimega “tonir”. Siin õpime ka Armeenia võileibade valmistamise viisi, mida nimetatakse “brduchiks”.

Pärastlõunal külastame Vernissage’i  kirbuturgu, kust saab osta suveniire ja tutvuda armeenia stiilis kaubanduse ainulaadse maitsega. XX sajandi 80ndatel avati selles kohas basaar, kus müüakse kõike: suveniire, käsitööd, ammu moest läinud riideid, maale, kodukootud tekstiile, traditsioonilisi nukke, muusikariistu, käsitsi valmistatud ehteid, antiikseid vasest esemeid, vaipu,  vanu raamatuid jne.

Reisi võtame kokku ühise õhtusöögiga Armeenia restoranis koos folkloorikavaga.

Ööbimine Jerevanis samas  hotellis.

9.päev 22. oktoober  Transfeer lennujaama. Lend Jerevan – Riia – Tallinn.

Hind: 1650.- €

Hinna sees:

 • Lend Tallinn- Riia-Jerevan -Riia – Tallinn
 • Majutus hotellides ****
 • 2 söögikorda päevas (hommikusöök hotellis + lõuna VÕI õhtusöök)
 • Õhtusöök koos folkloorikavaga viimasel õhtul
 • Veinide degusteerimine Arenis
 • Armeenia brändi degusteerimine
 • Sissepääsude piletid vastavalt programmile
 • Mugavustega bussi kasutamine kogu reisi vältel
 • Üks veepudel päevas
 • Kohaliku giidi teenus kogu reisi vältel
 • Eestikeelne tõlge ja omapoolsed täiendused meie reisisaatjalt

Lisatasu eest:

 • Reisikindlustus
 • ühekohaline majutus – 280.- €
 • jootraha bussijuhile ja kohalikele giididele

Tervisekindlustus (kattega 100 000 €)

 • 0-6 a 35.45 €
 • 7-18 a 10.71 €
 • 19-29 a 11.68 €
 • 30-69 a 11.66 €
 • 70-79 a 21.02 €
 • 80 a ja vanemad 21.02 €

     Tervise- ja reisitõrkekindlustus(tervis 100 000 €, reisitõrge kuni 1500 €)

 • 0-6 a 129.03 €
 • 7-18 a 56.09 €
 • 19-29 a 52.67 €
 • 30-69 a 61.99 €
 • 70-79 a 112.15 €
 • 80 a ja vanemad 164.98 €