REISISARI EESTI MÕISAD

72.00

1. Mõisatuur – Kirna-Raikküla-Atla. 14. mail 2023.

Soodushind 72.- € 

Tootekood: - Kategooria: Silt:

Kirjeldus

1. Mõisatuur – Kirna-Raikküla-Atla

Mõisatuure viib läbi giid Signe Kumar

Mõisate hiilgeajal sadakond aastat tagasi oli Eestis kokku 1245 peamõisat. Siia lisandus veel 108 pastoraati ehk kirikumõisat ning ligi kuussada karjamõisat – seega kokku üle kahe tuhande mõisasüdame. Kus nad asusid? Millised nad olid? Mis neist on saanud? Millised neist pakuvad külastajale mingit teenust?
Seda kõike hakkamegi me uurima ja vaatama meie uues reisisarjas : EESTIMAA MÕISAD.
Tänapäeval kasutatakse sõna mõis seitsmes tähenduses. Näiteks tähendab see tootmisüksust, teiseks tähenduseks on mõisakompleks. Samuti kasutatakse terminit mõisa kunagiste omanike elumaja ehk mõisa peahoone kohta. Mõis oli kuni 1918. aastani ka haldusüksus, millest moodustusid mõisavallad. Tähendusi on sõnal veel.

Reisikava

Kell 08.30 Väljasõit Tallinnast Mere puiesteelt Vene Kultuurikeskuse eest. Esimese peatuse teeme Kirna mõisas.
Kirna mõisapargist saab maikuus jälle imeliste tulbiväljade ja kirevate õiemosaiikidega lummav lillevõlumaa, mis pakub elamusi igas vanuses külastajale. Põhjalikult uuenenud lilleaias tuleb sel kevadel esitlusele tervelt 96 tulbisorti ning nende hulgas ka maailma kõige mustem tulp!
Kirna mõis rajati 1620. aastatel.
Kohvikus saab igaüks teha endale varajase lõunasöögi.
Raikküla mõis on Raplamaa kõige esinduslikum pärandiobjekt, mis on seotud oma ajaloos paljude maailmakuulsate inimestega, kellest tuntumad on Saksamaa rajaja Otto von Bismarck, loodusteadlane Charles Darwin ja helilooja Johann Sebastian Bach. Siin asub suurejooneline ja kõrge arhitektuuriväärtusega klassitsistlik mõisaansambel, kus on säilunud tervelt 14 ajaloolist hoonet.
Raikküla mõis on koduks ühele Eesti suurimale mõisa antiikmööbli kollektsioonile. Siit leiad parimaid mööbli-pärleid, mis on kaunistanud Eesti mõisaid mitmesaja aasta jooksul.
 Atla mõis on Eesti üks vanimaid mõisaid. Atla mõisa kohta on allikates esmamärgitud 1241.a.
Pererahvas näitab oma kodu ning räägime mõisa ajaloost, renoveerimisest, restaureerimisest, mõisa elust tänapäeval ning edasistest püüdlustest ja tegemistest. Käime ka pargis ja imetleme suurt kiviktaimlat. Tutvustatakse Mõisakeraamika tehase tootmist.
Tallinnas tagasi u 19.00 paiku.

Hind 80.- € 

Hind sisaldab:

  • bussisõitu
  • Giiditeenust
  • Mõisatesse sissepääse ja tutvustusi

Lisainfo

Reisi aeg

14.05.2023

Go to Top