Kirjeldus

Reisikirjeldus

PÜHA MAA: See on ajalooliste templite, kirikute ja mošeede, Kristuse kannatuste raja, Nutumüüri ja territoriaalsete tülide maa. Inimesed saabuvad siia, et astuda oma prohvetite jälgedes. Näha piiblis mainitud jõgesid ja mägesid, kus esmalt Aabraham, seejärel Jeesus ja lõpuks Muhamed maailmale uue näo andsid.

Reisijuhtideks ja vestluste läbiviijaiks on teoloogiadoktor Arne Hiob ja reisisaatja Juune Holvandus.

Lennugraafik:

06.november    09:10 – 10:00    Tallinn – Riia    Air Baltic    BT 312
06. november    12:15 – 16:45    Riia – Tel Aviv    Air Baltic    BT 771

13. november    17:45 – 22:30    Tel Aviv – Riia    Air Baltic    BT 772
13. november    23:25 – 00:15*    Riia – Tallinn    Air Baltic    BT 361

Äraantava pagasi kaal: kuni 23 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

Lendude ajad võivad muutuda!

Ajakava:

Ajakava:

1. päev, 06.11 Koguneme Tallinna lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures kell 07.00. Lendame Tallinn – Riia – Tel Aviv. Tel Avivis läbime passikontrollid, saame pagasi ja viisat asendava lehekese, mis tuleb alles hoida kuni riigist lahkumiseni. Sõidame bussiga Petlemma. Majutume kaheks ööks, õhtusöök hotellis Grand Hotel Bethlehem.

2. päev, 07.11. Hommikusöök. Sõidame bussiga Ein Karemisse Jeruusalemma külje all, kus sündis Ristija Johannes ja kus toimus kahe lapseootel nõo, Maarja ja Eliisabeti kohtumine.

Külastame Petlemmas Karjaste väljal kabelit, kus ilmusid kord karjastele inglid ja kuulutasid Õnnistegija sündi. Seejärel tutvume Jeesuse sünnikirikuga, mille all asub koobas ehk grott, kus ta sündis. Kui jõuab, jalutame Piimagroti kabelisse, uudistame linna. Õhtusöök ja ööbimine Petlemmas samas hotellis.

3. päev, 08.11. Hommikusöök. Sõidame Betaaniasse, kus asub Piiblist tuntud Laatsaruse haud, kelle Jeesus surnuist üles äratas. Järgnevalt käime Jeesuse ristimiskohas Jordani jõe ääres ja vaatleme seda olulist paika, mis asub teisel pool jõge – Jordaanias.

Edasi sõidame Iisraeli põhjaosas asuvasse Galileasse. Jõuame Naatsaretti, kus külastame Maarja kuulutuskirikut ja vaatame linna. Õhtusöök ja majutumine Naatsaretis, kaheks ööks hotellis Michel House

4. päev, 09.11. Hommikusöök. Külastame Jeesuse peamisi tegevuspaiku Galilea järve ääres. Kapernaumas Peetruse maja ja sünagoogi. Tabghas Jeesuse mäejutluse paika, Ülestõusnu ilmumise kabelit ja leivapaljundamise kirikut. Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

5. päev,  10.11Hommikusöök. Külastame Tabori mäge, kus Jeesus muudeti ehk kirgastati.

Edasi sõidame Jaffasse (Joppesse), vanasse mereäärsesse linna, millega on kokku kasvanud alles sajandi vanune Tel Aviv. Jaffas äratas Peetrus üles naisjüngri Tabiita. Tel Aviv on tuntud seoses Iisraeli riigi taasloomisega 20.sajandil. Vaade avaneb moodsale suurlinnale ja kaunile mererannale. Ujume, kui aeg ja ilm lubab? Õhtuks jõuame Jeruusalemma, majutume kolmeks ööks hotelli  Jerusalem Gold Hotel, õhtusöök.

6. päev, 11.11. Hommikusöök. Sõidame bussiga mööda Surnumere kallast ja Juuda kõrbe, möödume Qumrani kloostrist. Külastame Masada mägikindlust, mis on osa UNESCO kaitstavast ajaloopärandist. Mõjuv lugu juutide võitlusest roomlastega.

Edasi suvitame ja ujume Surnumeres, mis on üks maailmaimesid. Õhtusöök ja ööbimine Jeruusalemmas samas hotellis.

7. päev, 12.11Hommikusöök. Sõidame bussiga Õlimäele Jeruusalemmas. Külastame (kui võimalik) Vene kloostrit, kus elas ema Ksenja ja elab ema Filumena. Näeme Taevaminemise kabelit, kus Jeesus taevasse läks ja Pater Nosteri kirikut, kus asub Jeesuse õpetusgrott. Edasi liigume vaateplatvormile, kust paistab linna panoraam koos ümbrusega. Laskume Ketsemani aeda, kus Jeesus vahistati. Külastame selles olevat Kõigi Rahvaste Kirikut. Sealsamas asuvad ka Ketsemani ehk Õlipressi grott ja Neitsi Maarja hauakirik.

Edasi bussiga Damaskuse värava juurde, mis on Jeruusalemma väravatest kõige ilusam. Teeme lõunapausi. Näeme, kuidas linna piires vahelduvad muslimite ja kristlaste linnajaod. Külastame Püha Haua kirikut, kus on nii Kolgata mägi kui ka Jeesuse haud. Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

8. päev, 13.11 Hommikusöök. Pakime oma pagasi bussile.

Püüame külastada Templimäge ja külastame Nutumüüri. Edasi läheme Siioni mäele, kus asub Jeesuse viimse õhtusöömaaja saal (seal paigas võis toimuda ka ülestõusnud Jeesuse ilmumine uste lukus olles ning Püha Vaimu langemine nelipühal). Lähedal asuvas sünagoogis on ka kuningas Taaveti hauamälestusmärk.

Viimaks külastame vastavalt võimalusele Maarja uinumise (Dormitio) kirikut või Peetruse kiusatuse (St Petrus in Gallicantu) kirikut.

Umbes kell 13.00 alustame sõitu lennujaama. Lend Tel Aviv – Riia  – Tallinn. Jõuame Tallinna uues päevas kell 00.15

Hind sisaldab:

 • Lennupileteid
 • Majutust koos hommikusöögiga
 • 7 õhtusööki
 • Reisiprogrammi ja ekskursioone
 • Muuseumide ja sissepääsude pileteid

Lisatasu eest:

 • Ühekohaline tuba: 260.- €
 • Tervisekindlustus või tervisekindlustus koos reisitõrke riskiga. Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus.

Tervisekindlustus (100 000 € kattega)

 • 0-6a 32.38 €
 • 7-18a 9.78 €
 • 19-29a 10,66 €
 • 30-69a 10.65 €
 • 70-79a 19.20 €
 • 80+a 19.20  €

Reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise osa 100 000 €  ja reisitõrge kuni 1750 €)

 • 0-6a 135.07 €
 • 7-18a 56.83 €
 • 19-29a 51.34 €
 • 30-69a 62.41 €
 • 70-79a 118.40 €
 • 80+a  179.12 €

*Kindlustuse hind võib muutuda. Reisitõrkega kindlustuse peab vormistama hiljemalt 5 päeva enne reisi.

Raamatusoovitused:

Raamatutest, mis aitavad mõista reisiga seotud paiku, on soovitada nt. järgmisi:

Arne Hiob “Püha Maa, juudid ja Jeesus.” Tartu 2012; Johannes Esto Ühing.

Juune Holvandus ”Punasest merest Jordani jõeni,,  Johannes Esto Ühing 2015

Silmaringi reisijuht: IISRAEL, PETRA JA SIINAI. Tallinn 2012; Koolibri.

“Sellised nad on : iisraellased…”    Raamatu autor Aviv Ben Zeev

VIISAINFO:

Iisraeli reisimiseks on vajalik PASS, mis kehtib veel vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu, seda kontrollib Iisraeli piirivalve. Passis ei tohi kindlasti olla Iraani, Süüria, Liibanoni, Liibüa, Iraagi, Saudi Araabia, Kuveidi viisat. Vahel tekib küsimusi Egiptuse ja Jordaania viisade puhul, kuid need on lihtsasti lahendatavad.

Eesti kodaniku passiga on riiki sisenemine viisavaba
Eesti kodanikud võivad Iisraelis ilma viisata viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast riigist lahkumise kuupäeva
– edasi- tagasi lennupiletid
– soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
– riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid, näiteks krediitkaart, sularaha

Kui reisib alla 18 a. laps, kas ühe vanemaga või ilma vanemateta, siis on vajalik reisile kaasa võtta inglisekeelne notariaalselt kinnitatud vanemate luba (või teise vanema luba).

Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis – vajalik taotleda viisa
Viisat ei saa taotleda reisibüroo kaudu, igaüks peab minema isiklikult saatkonda. Lähim saatkond asub Helsingis.

Riiki sisenemisel antakse ID-kaarti meenutav viisaleheke, mis tuleb reisi lõpuni alles hoida ja mida saab vajadusel ette näidata – näiteks kui liigutakse Palestiina territooriumide ja Iisraeli vahel. Kontrollpunktides tuleb olla viisakas ja vaoshoitud. Sõjalisi objekte ei tohi pildistada ilma loata.

Riigist väljumisel tuleb vastata piirivalve küsimustele. Näiteks – mis eesmärgil viibisite Iisraelis või Palestiinas, kus täpselt käisite, kellega kohtusite, mida kodustele kingituseks kaasa ostsite jne. Võimalik, et küsitakse korduvalt  – see kõik on turvalisuse huvides.

AJAVÖÖND on Iisraelis sama, mis meil

Kohalik RAHA – Iisraeli seekel ( ILS )

Kuna kaardimaksed ei toimi kõikjal, siis võiks taskurahaks seekleid kaasa osta (näiteks umbes 150 – 200 € eest). Kasulik on omada ka dollareid (USD) väiksemates kupüürides (või eurosid). Kuna euro ja dollar on kohalike mõistes samaväärsed, siis kasulikum on eelistada dollareid (sõltub kursist). Suuremate ostude puhul saab ka kaardiga maksta, ent mitte igal pool, juutide aladel rohkem, Palestiina aladel väga vähestes kohtades.

Iisraelis on kombeks anda teenindajale jootraha e. tippi. Pakikandjale hotellis, teenindajale kohvikus või mujal, bussijuhile jt.

WI-FI on, kuid see ei toimi nii endastmõistetavalt ja kõikjal, nagu Eestis. Mugavam on, kui reisi ajal puudub vajadus oma meilide ja kontodega tihedalt kursis olla.

RIIETUS – mugav, mida saab vajadusel vähemaks võtta või lisada. Jalanõud valitud nii, et saaks kõndida ka asfalteerimata ning künklikul maastikul. Jalutamist on üsna palju. Hommikuti ja õhtuti on jahe, keskpäeval palav. Päikeseprillid ja peakate kuluvad marjaks ära. Naistel soovitame õlasalli kaasa võtta, mida on kirikuis hea pea ja õlgade ümber võtta. Ka ujumisriided ja käterätt võiksid kaasas olla. Surnumere soolakristallid on teravad, soovitame kaasa võtta vetteminekuks sobivad jalanõud.

Kohalikku vett võib juua, aga soovitame ka pudelivett osta.

 

COVID 19-ga seotud info Iisraeli sisenemiseks: Iisraeli Tervishoiuministeeriumi kodulehekülg