Kirjeldus

NOAROOTSI JA HAAPSALU

Reisijuhiks on Gennadi Vihman

Reisikirjeldus:

Põhja-Läänemaa – Noarootsi ja Haapsalu (1-päevane väljasõit).

Väljasõit Tallinnast Mere puiesteelt Vene Kultuurikeskuse eest kell 08.00.

Läänemaa. 2017.a rahvaküsitluse järgi elavad Läänemaal Eestimaa kõige õnnelikumad inimesed.

Risti alevik. “Läänemaa väravad”.  Ristil asub 2020.a püstitatud kõrgepinge disainmast (esimene Eestis) Soorebane.  Ristil raudteejaamas on 1941. ja 1949. aastail küüditatute mälestusmärk “Raudteerööpad mäletavad”.

Nõva Olavi kirik. Läänemaa vanim puukirik 1751.a, vanim puidust ratasrist 1860, eritehikas vitraažaknad. Eesti üks väiksemaid kirikuid.

Peraküla. Nõva Looduskaitsekeskus.

Dirhami. Eesti loodesadam, jahisadam. Kalatööstus ja -pood, -kohvik. Sadamast väljuvad paadid Osmussaarele. Arendaja soovib luua Dirhami ainulaadse akvaarium-veekeskuse Meritäht.

Noarootsi poolsaar (veel 18.saj algul oli saar) on kaunis Läänemaa rannikuala, läbi imbunud Rootsi ja nõukogude ajaloost. Noarootsi  üllatab külastajaid oma kakskeelsete kohanimedega, imekaunite liivarandade ja männimetsadega. Eesti Vabaõhumuuseumis asub siit pärit Sutlepa kabel.

Noarootsi kirik. Hilisgooti stiilis Noarootsi kirik on ehitatud 1500.a paiku. Kõigepealt hakkab sulle silma rootsipunane laudkatus, kirik on üks Eesti kolmest laudkatusega kirikust. Paest ja maakivist seintega kirikuhoone täitis keskajal ka kindluskiriku ülesandeid. Sisustusest väärivad tähelepanu ristimiskivi, barokk-kantsel, paekivist barokne epitaaf kirikuõpetaja Martin Winterile. Sissepääsu kõrval on kuninglike autogrammidega kivi praeguselt Rootsi kuningalt Carl XVI Gustavilt, kes külastas Noarootsit 1992. Kirikust üle tee jääb Läänemaa vanim puitehitis, 17. saj. pärit pastoraadihoone. Kiriku surnuaial on ka Saare mõisa omanike pere hauapalts. Kiriku kõrval asub ka Vabadussammas.

Österby küla. Kuulus Saare mõisale, praegu Lääne-Nigula koosseisus. On nn ahelküla, külas asub 1930.a ehitatud pritsikuur. Österby sadam. Üle lahe meritsi Haapsallu on umbes 3 km. Suviti liigub paat (meretramm) Österby ja Haapsalu vahel. Talvel on sobivate ilmaolude puhul jäätee.

Pürksi (Birkas) küla. Oli kuni 2017.a Noarootsi valla halduskeskus. Pürksi mõis ja mõisapark. Noarootsi Gümnaasium. Alates 2020.a on taas avatud külapood ja kõrts. Pürksist on bussiühendus Haapsaluga, umbes 30 km.

Lõunasöök Saare (Lyckholmi) mõisas. Mõis on taastatud 1995/96.a endiste omanike järglaste dr. Gustav Fhrh. von Roseni ja tema naise Lore (sünd. Crety) poolt. Mõisa taasavamisel oli ka president Lennart Meri. Muuseum avati 1997.a. Muuseumi (endise hobusetalli) kolmes ruumis on 300 ruutmeetril enam kui 300 eksponaati. Saare mõis on populaarne  puhke- ja söögikoht.

Haapsalu – piiskopilinn, kuurortlinn, Valge Daami linn. Vabadussammas, piiskopilinnus, raekoda, Ilon Wiklandi maja, Maria-Magdaleena kirik, Peeter I maja, Aafrika rand, Rudolf Tobiase mälestusmärk, kuulsad Haapsalu pingid (ka Tšaikovski pink), kuursaal, Jaan Poska maja jne.

Haapsalus teeme jalutuskäigu unikaalsel promenaadil, külastame Rannarootsi Muuseumi, kus tutvume rannarootslaste ajaloo ja kultuuriga ning bussiekskursiooni ümber Väikese viigi raudteejaama juurde. Seejärel veidi vaba aega ja ärasõit.

Tagasi Tallinnasse jõuame õhtuks.

Hind sisaldab:

  • bussisõitu
  • giiditeenust
  • Saare mõisa (Lyckholmi muuseumi) sissepääsu
  • Rannarootsi Muuseumi sissepääsu
  • lõunasööki

Hinnad:

  • reisi hind täiskasvanule on 75 EUR
  • laps 0-5 a reisib tasuta
  • laps 6-11 a reisib hinnaga 35 EUR