AJALOOLINE RETK TÜRISALU NÕUKAAEGSE RAKETIBAASI VABAÕHUMUUSEUMI

(ETTETELLIMISEL)

 

Kategooria:

Kirjeldus

Ajalooline retk Türisalu nõukaaegse raketibaasi vabaõhumuuseumi.

Matkajuhiks ajaloolane Heinart Puhkim

Viiekümne aasta jooksul oli ENSV toonase NSV Liidu üks kõige läänepoolsemaid liiduvabariike ja militaarselt strateegiline piirkond. Eriti tähtis oli õhutõrje, et võimaliku vaenlase raketid ja lennukid ei pääseks siitkaudu suure riigi tähtsaid sisemaaobjekte ründama.

Eestis haldas ja juhtis seda süsteemi 14. õhukaitsediviis ja Harku valla piires ning mujal Loode – Eestis, 94. õhukaitsebrigaad, mille keskus asus Keila Joal. Staap ise asus lossis ja selle lähedal ohvitseride korruselamute sõjaväelinnak.

Vahetult peale II Maailmasõda oli Türisalu – Naage – Vääna vahelisel paeplatool nõukogude sõjaväe lennuväli. Piirkond jäi kitsaks ja 1960 – ndatel aastatel viidi see üle Ämarisse ja endise lennuvälja merepoolsesse otsa rajati õhutõrje raketibaas. Muldvallide ehk retuutide vahele ehitati maa – õhk tüüpi rakettide väljatulistamise positsioonid, mis nüüdki ilusti vaadeldavad. Nii aerofotodelt kui kohapeal ringi liikudes. Türisalus asunud S 200 tüüpi raketid suutsid tabada vastase lendavaid objekte paarisaja kilomeetri raadiuses kuni 25 kilomeetri kõrguseni. Türisalu raketibaasi dubleeriv üksus asus Kohila lähedal Pahklas. Rakettide igapäevane hooldus toimus kohapeal aga nn kapitaalremont Tallinna lähedal Raudalus. Türisalus ehitati välja spetsiaalne hoidla rakettide tuumalõhkepeade hoiustamiseks. Samas lähedal asus Humala raadiolokatsiooni keskus kust saadud radaripildi kaudu jälgiti õhus toimuvat ja edastati info raketibaasidesse ning lennuväljadele.

Türisalu mitmesaja hektari suurusel endise raketibaasi territooriumil on hästi näha nõukogude sõjaväeosa staabi ja klubihoone, raketihoidlad ning autogaraažid, kasarmu ja vahtkonnahooned, rakettide transportimise teed ning sõdurirajad. Kõige võimsamad on raketodroome ümbritsevad muldvallid, mida hea vaadelda ja suisa otsas turnida ! 1993 aastal lahkusid endised nõukogude väed Türisalust ja aasta hiljem Eestist. Kahekümne viie aasta jooksul on loodus ennast seal korrastanud. On võimalik ohutult jalutada ja muljetavaldavat vabaõhu militaarajaloo ekspositsiooni vaadelda. Ehe tükike militaarajalugu nagu peopesal ! Praegu on veel võimalik seal vabalt liikuda. Mingi aja pärast ei ole see kindlasti enam nii. Kasuta hetke !!

Soovi korral võib lõpetuseks teha pikniku.  Moonakott endale sobivaga kaasa võtta

Fotode autor matkajuht Heinart Puhkim.

Hind: algusega Tallinnast ja Tallinna lähiümbrusest

Rühma suurus 20 30 40
Hind 40.- € 30.- € 25.-€
Tasuta õpetajaid 2 3 4

Küsi hinda algusega Eestimaa teistest paikadest.

Hind sisaldab

Bussisõidu Türisallu ja tagasi.

Huvitava retke Türisalus.

 

Go to Top