RETK TÕLINÕMME KARSTIALALE

(ETTETELLIMISEL)

 

Kategooria:

Kirjeldus

Avastusretk Tõlinõmme karstialale.

Matkajuhiks ajaloolane Heinart Puhkim

Harku valla Vääna maastikukaitseala ja selle  Tõlinõmme sihtkaitsevöönd on unikaalsed, seniajani peaaegu unustusehõlmas olnud siitkandi loodusnähtused. Piirkond on raskesti juurde ja läbipääsetav, seetõttu eriti ei teata. Vääna, Keila Joa ja Keila jõeäärse Adra vanaküla vahel kõrgel paeplatool on omapärased Tõlinõmme soo, soojärv ja sellest alguse saav oja. Esimene kaheksasada meetrit voolab oja maapealsena ja siis suubub karstiauku ja jätkab maa – aluse jõena ning tuleb kilomeetri pärast Vääna mõisa juures Kuusiku talu tiikides uuesti maa peale ja jätkab sealt oma teekonda Vääna jõkke ja sealtkaudu merre. Kevadel ja sügisel kui vett on rohkem on karstiala kõige huvitavam läbida, sest unikaalsed loodusnähtused on looduses kõige paremini jälgitavad.  Kogu see ala on kogenud retkejuhi eestvedamisel hästi läbitav ja karstiala vaadeldav.

Tõlinõmme sool ja selle järvel on väga omapärane ajalugu. Nimelt otsustati juba esimese vabariigi ajal 1935. aastal sooäärse 38 talu põllu ja heinamaid laiendada. Selleks süvendati järvest alguse saav oja kuni karstiauguni ja maakuivendamise eesmärgil lasti järve veepind 55 cm ulatuses alla. 45 hektari suurusest Tõlinõmme järvest jäi alles seniajani alles olev 5,7 hektari suurune järv ja suurenenud soo. Põllumaad saadi küll juurde aga vähenes lindude kaitseala.

Teistkordselt kujundati Tõlinõmme loodust ümber 1980. aastatel kui järveäärsele paepealsele rajati suur veehoidla kogumaks ja hoidmaks kevadist suurvett Vääna kandi heinamaade kunstliku vihmutussüsteemi rajamiseks. Vihmutussüsteem jõudis töötada kümmekond aastat ja Vääna suurfarm oli toona eesrindlik lehmade lüpsilaut. Veehoidla koos lüüsiga on seniajani alles.

Mõlemad looduse ümberkorraldused koos karstialaga on looduses liikudes hästi jälgitavad. Matkarada läbib looduskaitse aluseid põõsasmarana välusid, ilusaid metsi ja vanatalude aegseid kiviaedu. Sooäärsete vanatalude paepealsel asuvad teed on läbimiseks omaette väärtuseks. Jalgsiretke oleme alustanud Vääna mõisakooli lähedalt Papli talu juurest, kust Kuusiku talu karstitiigid on hästi nähtavad. Tõlinõmme karstiala avastusretke pikkuseks on kuni kuus kilomeetrit ja kestab koos sooäärse piknikupausiga umbes kolm tundi. Veekindlad jalanõud oleksid liikumiseks hea mõte.

Soovi korral võib teha soo ääres pikniku.  Moonakott endale sobivaga kaasa võtta

Fotode autor matkajuht Heinart Puhkim.

Hind: algusega Tallinnast ja Tallinna lähiümbrusest

Rühma suurus 20 30 40
Hind 40.- € 30.- € 25.-€
Tasuta õpetajaid 2 3 4

Küsi hinda algusega Eestimaa teistest paikadest.

Hind sisaldab

Bussisõidu matka alguspunkti  ja tagasi.

Huvitava retke.

 

Go to Top