PÜHA MAA – IISRAEL

1,250.00

35 laos

19 – 27  märts 2022
Soodushind: 1250.- € OOTELEHT vabanevatele kohtadele

 

Tootekood: - Kategooria: Silt:

Kirjeldus

Reisikirjeldus

PÜHA MAA: See on ajalooliste templite, kirikute ja mošeede, Kristuse kannatuste raja, Nutumüüri ja territoriaalsete tülide maa. Inimesed saabuvad siia, et astuda oma prohvetite jälgedes. Näha piiblis mainitud jõgesid ja mägesid, kus esmalt Aabraham, seejärel Jeesus ja lõpuks Muhamed maailmale uue näo andsid.

Giid:  Dr. theol. prof. Arne Hiob

COVID 19-ga seotud info Iisraeli sisenemiseks: Iisraeli Tervishoiuministeeriumi kodulehekülg

19-27.03.2022 reisi lennuplaan

 • 1 TK1422    19MAR  TLL-IST  12:50 17:10
 • 2 TK 788    19MAR  IST-TLV  18:15 19:20
 • TK 793     27MAR  TLV-IST   0450 0710
 • TK1421   SU 27MAR  IST-TLL  0830 1140 
 • Äraantava pagasi kaal: kuni 30 kg, käsipagasi kaal: kuni 8 kg

Lendude ajad võivad muutuda!

Ajakava

1. päev  Koguneme Tallinna lennujaamas väljuvate lendude infotabloo juures kell 11.00. Lendame Tallinn – Istanbul – Tel Aviv. Tel Avivis läbime passikontrollid, saame pagasi ja viisat asendava lehekese, mis tuleb alles hoida kuni riigist lahkumiseni. Sõidame bussiga Petlemma. Majutume kaheks ööks. Õhtusöök hotellis.
2. päev  Hommikusöök. Sõidame Hebronisse u 30 km Petlemmast lõunas ja külastame nn Sõprade pühamut (Haram al-Khalil) – selles endises katedraalis asuvad nüüd nii sünagoog kui ka mošee. Mošees on näha Makpela koopa ava, seal puhkavad usu-esiisade Aabrahami, Iisaki ja Jaakobi ning nende naiste Saara, Rebekka ja Lea luud.

Külastame Petlemmas Karjaste väljal kabelit, kus ilmusid kord karjastele inglid ja kuulutasid Õnnistegija sündi. Seejärel tutvume Jeesuse sünnikirikuga, mille all asub koobas ehk grott, kus ta sündis. Kui jõuab, jalutame Piimagroti kabelisse, uudistame linna. Õhtusöök ja ööbimine Petlemmas samas hotellis.

3. päev  Hommikusöök. Sõidame Iisraeli põhjaosas asuvasse Galileasse. Külastame Jeesuse peamisi tegevuspaiku Galilea järve ääres. Kapernaumas Peetruse maja ja sünagoogi. Tabghas Jeesuse mäejutluse paika, Ülestõusnu ilmumise kabelit ja leivapaljundamise kirikut.

Edasi sõidame Naatsaretti. Külastame Maarja kuulutuskirikut ja vaatame linna. Õhtusöök ja majutumine Naatsaretis, kaheks ööks hotellis.

4. päev Hommikusöök. Külastame Tabori mäge, kus Jeesus muudeti ehk kirgastati. Edasi sõidame linna, mille traditsiooniline araabiapärane nimi on Safed, juudipärane aga Tsfat (Zefad). See on ajalooline juudi müstikute linn ja praegugi linn, kus domineerib juudi miljöö.

Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

5. päev Hommikusöök. Tekib marsruutide valik, mis sõltub julgeoleku hetkeolukorrast.

Kui võimalik, sõidame vaatama Vana-Iisraeli pealinna Samaariasse (praegu Sebastje), kuhu kohaliku pärimuse järgi on maetud Ristija Johannes ja Nablusesse ehk Seekemisse kaevule, kus Jeesus kohtus Samaaria naisega. Edasi sõidame Jeruusalemma.

VÕI sõidame Jaffasse (Joppesse), vanasse mereäärsesse linna, millega on kokku kasvanud alles sajandi vanune Tel Aviv. Jaffas äratas Peetrus üles naisjüngri Tabiita. Tel Aviv on tuntud seoses Iisraeli riigi taasloomisega 20.sajandil. Vaade avaneb moodsale suurlinnale ja kaunile mererannale. Sõites Jeruusalemma suunas väisame ka Abu Goshi, mis võib olla muistne Emmaus.

Majutume neljaks ööks Jeruusalemmas, hotellis Jerusalem Gate Hotel. Õhtusöök.

6. päev  Hommikusöök. Sõidame bussiga Õlimäele Jeruusalemmas. Näeme Taevaminemiskabelit, kus Jeesus taevasse läks ja Pater Nosteri kirikut, kus asub Jeesuse õpetusgrott. Edasi liigume vaateplatvormile, kust paistab linna panoraam koos ümbrusega. Laskume Ketsemani aeda, kus Jeesus kinni võeti. Külastame selles olevat Kõigi Rahvaste Kirikut. Sealsamas asuvad ka Ketsemani ehk Õlipressi grott ja Neitsi Maarja hauakirik.

Matkame läbi Kidroni oru Jeruusalemma. Teepeale jääb Nutumüür. Puhkame, lõunatame. Näeme, kuidas linna piires vahelduvad juutide ja araablaste linnajaod. Külastame Püha Haua kirikut, kus on nii Kolgata mägi kui ka Jeesuse haud.   Õhtusöök ja ööbimine samas hotellis.

7. päev Hommikusöök. Sõidame Betaaniasse, kus asub Piiblist tuntud Laatsaruse haud, kelle Jeesus surnuist üles äratas. Edasi käime Jeesuse ristimiskohas Jordani jõe ääres ja vaatleme seda olulist paika, mis asub teisel pool jõge – Jordaanias.

Külastame Jeerikot, “maailma vanimat linna”.  Järgnevalt sõidame Surnumere äärde, mis on üks maailmaimesid. Ujume, suvitame.  Õhtusöök ja ööbimine Jeruusalemmas samas hotellis

8. päev  Hommikusöök. Sõidame bussiga Ein Karemisse Jeruusalemma külje all, kus sündis Ristija Johannes ja kus toimus kahe lapseootel nõo, Maarja ja Eliisabeti kohtumine.

Nüüd tagasi Jeruusalemma. Bussituuril vaatleme Knessetit, Püha Risti kloostrit, ortodokssete juutide linnaosa jm. Jalgsi liigume Jaffa väravast Siioni mäele, kus asub Jeesuse viimse õhtusöömaaja saal (seal paigas võis toimuda ka ülestõusnud Jeesuse ilmumine uste lukus olles ning Püha Vaimu langemine nelipühal) ja Maarja uinumise kirik. Samas on kuningas Taaveti hauamälestusmärk.

Vaba aeg. Valikpaigad, kui ajaliselt veel jõuab. Templimägi (avatud väga lühikest aega ja pikk järjekord), Püha Anna kirik vms.

9. päev  Öine sõit lennujaama. Tagasilend koju Tel Aviv – Istanbul –  Tallinn.

Teadmiseks: Palestiina aladel asuvaid Hebronit ja Nablust külastame võimalust mööda, lähtudes julgeoleku hetkeolukorrast.

Hind sisaldab

 • Lennupileteid
 • Majutust koos hommikusöögiga
 • 7 õhtusööki
 • Reisiprogrammi ja ekskursioone.
 • Muuseumide ja sissepääsude pileteid

Lisatasu eest

 • Ühekohaline tuba: 260.- €
 • Tervisekindlustus või tervisekindlustus koos reisitõrke riskiga. Tiit-Reiside partner on Salva Kindlustus.

Tervisekindlustus (100 000 € kattega)

 • 0-6a 35,45 €
 • 7-18a 10,71 €
 • 19-29a 11,68 €
 • 30-69a 11,66 €
 • 70-79a 21,02 €
 • 80+a 21,02  €

Reisitõrke- ja tervisekindlustus (tervise osa 100 000 €  ja reisitõrge kuni 1280 €)

 • 0-6a 118,34 €
 • 7-18a 51,11 €
 • 19-29a 48,31 €
 • 30-69a 56,51 €
 • 70-79a 101,80 €
 • 80+a 148,39 €

*Kindlustuse hind võib muutuda.

Raamatusoovitused

Raamatutest, mis aitavad mõista reisiga seotud paiku, on soovitada nt. järgmisi:

Arne Hiob “Püha Maa, juudid ja Jeesus.” Tartu 2012; Johannes Esto Ühing.

Juune Holvandus ”Punasest merest Jordani jõeni,,  Johannes Esto Ühing 2015

Silmaringi reisijuht: IISRAEL, PETRA JA SIINAI. Tallinn 2012; Koolibri.

“Sellised nad on : iisraellased…”    Raamatu autor Aviv Ben Zeev

VIISAINFO:

Iisraeli reisimiseks on vajalik PASS, mis kehtib veel vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu, seda kontrollib Iisraeli piirivalve. Passis ei tohi kindlasti olla Iraani, Süüria, Liibanoni, Liibüa, Iraagi, Saudi Araabia, Kuveidi viisat. Küsimusi tekib Egiptuse ja Jordaania viisade puhul, kuid need on lahendatavad.

Eesti kodaniku passiga on riiki sisenemine viisavaba
Eesti kodanikud võivad Iisraelis ilma viisata viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vajalikud dokumendid:
– pass, kehtiv vähemalt 6 kuud pärast riigist lahkumise kuupäeva
– edasi- tagasi lennupiletid
– soovitav majutuse kinnitus või info kutsujate kohta Iisraelist
– tervisekindlustus kogu reisi perioodiks
– riigis viibimiseks vajalikud rahalised vahendid, näiteks krediitkaart, sularaha

Kui reisib alla 18 a. laps, kas ühe vanemaga või ilma vanemateta, siis on vajalik reisile kaasa võtta inglisekeelne notariaalselt kinnitatud vanemate luba (või teise vanema luba).

Eesti hall välismaalase pass, olemas elamisluba Eestis – vajalik taotleda viisa
Viisat ei saa taotleda reisibüroo kaudu, igaüks peab minema isiklikult saatkonda. Lähim saatkond asub Helsingis.

Riiki sisenemisel antakse ID-kaarti meenutav viisaleheke, mis tuleb reisi lõpuni alles hoida ja mida saab vajadusel ette näidata – näiteks kui liigutakse Palestiina territooriumide ja Iisraeli vahel. Kontrollpunktides tuleb olla viisakas ja vaoshoitud. Sõjalisi objekte ei tohi pildistada ilma loata.

Riigist väljumisel tuleb vastata piirivalve küsimustele. Näiteks – mis eesmärgil viibisite Iisraelis või Palestiinas, kus täpselt käisite, kellega kohtusite, mida kodustele kingituseks kaasa ostsite jne. Võimalik, et küsitakse korduvalt  – see kõik on turvalisuse huvides.

AJAVÖÖND on Iisraelis sama, mis meil

Kohalik RAHA – Iisraeli seekel ( ILS )

Kuna kaardimaksed ei toimi kõikjal, siis võiks taskurahaks seekleid kaasa osta (näiteks umbes 150 – 200 € eest). Kasulik on omada ka dollareid (USD) väiksemates kupüürides (või eurosid). Kuna euro ja dollar on kohalike mõistes samaväärsed, siis kasulikum on eelistada dollareid (sõltub kursist). Suuremate ostude puhul saab ka kaardiga maksta, ent mitte igal pool, juutide aladel rohkem, Palestiina aladel väga vähestes kohtades.

Iisraelis on kombeks anda teenindajale jootraha e. tippi. Pakikandjale hotellis, teenindajale kohvikus või mujal, bussijuhile jt.

WI-FI on, kuid see ei toimi nii endastmõistetavalt ja kõikjal, nagu Eestis. Mugavam on, kui reisi ajal puudub vajadus oma meilide ja kontodega tihedalt kursis olla.

RIIETUS – mugav, mida saab vajadusel vähemaks võtta või lisada. Jalanõud valitud nii, et saaks kõndida ka asfalteerimata ning künklikul maastikul. Hommikuti ja õhtuti on jahe, keskpäeval palav. Päikeseprillid ja peakate kuluvad marjaks ära. Naistel soovitame õlasalli kaasa võtta, mida on kirikuis hea pea ja õlgade ümber võtta. Ka ujumisriided ja käterätt võiksid kaasas olla. Surnumere soolakristallid on teravad, soovitame kaasa võtta vetteminekuks sobivad jalanõud.

Kohalikku vett võib juua, aga soovitame ka pudelivett osta.

Küsimuste korral helistage:    Arne Hiob – 56482700

 

COVID 19-ga seotud info Iisraeli sisenemiseks: Iisraeli Tervishoiuministeeriumi kodulehekülg

Lisainfo

Reisi kuupäev

19 – 27 märts 2022

Go to Top