Lindora laat

Hind alates

50.00 €


Reisi aeg

28. oktoober 2018


Reisikirjeldus

Igal aastal toimub Vastseliina valla territooriumil Lindora laat. Lindora on kolme valla traditsioonide ja oskuste ühinemiskoht.
Lindora küla on olnud ümbruskonnas laatade poolest kuulus juba pikka aega, sest esimene laat peeti siin juba 1920. aastate alguses. See ei toimunud küll Lindoras vaid Lepassaares, mis jääb 4 km kõrvale. Maapind oli seal madal ja porine ning seetõttu otsiti sobivamat paika. Laadapidamise kohaks sai kuiv ja liivane männik, mis asub Vastseliina, Obinitsa ja Lepassaare külla viivate teede ristumiskohal .
Laat hakkas toimuma iga aasta 28. oktoobril. Algselt kaubeldi ainult koduloomadega. Hiljem hakati kaubitsema veel tööstuskaupadega, omavalmistatud esemetega, käsitööga ja aiasaadustega. Ei puudunud ka koduõlu. Kauplemine toimus varavalgest hilisõhtuni. Sellele järgnenud päeval käisid poisikesed laadaplatsi üle vaatamas, mille käigus leiti peenraha, tühje pudeleid ja muudki huvitavat.
See laat on omamoodi nagu kodukandi kokkutulek. Tulevad kohalikud inimesed ja need, keda elu siit kaugemale kandnud on. Ja kes kord juba käinud on, see tuleb järgmisel aastal jälle.


Ajakava

1. päev

Kuna tee on pikk ja laat algab varahommikul, siis on väljasõit kell 6.00 Tallinnast Vene kultuurikeskuse juurest (Mere pst. 5). Sõit Lindorasse. Veedame laadal mõned meeleolukad tunnid, et nautida esinejaid ning laadal müüdavaid hõrgutisi. Seejärel külastame Vastseliina piiskopilinnuse varemeid, mis asuvad Vana-Vastseliina külas umbes 5 km kaugusel Vastseliina alevist Piusa jõe kõrgel kaldal kohas, kus Meeksi oja Piusasse suubub, seega piiratuna kolmest küljest veetõkkega. Tänapäeval tegutsevad linnuse juures kohvik-suveniiripood ja külastuskeskus endise Piiri kõrtsi hoones, mille muuseum tutvustab nii linnust ja keskaega laiemalt kui ka kohalikku hilisemat ajalugu. Muuseumis korraldatakse kunsti- ja käsitöönäitusi, linnusevaremetes korraldatakse kontserte.


Hind sisaldab

  • bussisõit
  • giid-reisisaatja teenused
  • Vastseliina Piiskopilinnuse külastuskeskuse sissepääs


Hinnad

Hind: 50.- €